Ostrovy Juana Fernándeze

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Poloha Ostrovů Juana Fernándeze
Město San Juan Bautista v Cumberlandském zálivu na Ostrově Robinsona Crusoe

Ostrovy Juana Fernándeze jsou skupinou chilských ostrovů, nalézajících se v Tichém oceáně, 667 km západně od chilského pobřeží. Souostroví se skládá z ostrovů:

 • Ostrov Robinsona Crusoe (původně španělsky Isla Más a Tierra), který je z Ostrovů Juana Fernándeze nejblíže americké pevnině. V jeho blízkosti je několik ostrůvků:
  • Juananga (španělsky Islote Juananga)
  • Santa Clara (španělsky Isla Santa Clara)
  • bezejmenný ostrůvek, nacházející se 1 km jihozápadně od Ostrova Robinsona Crusoe
 • Ostrov Alexandra Selkirka (původně španělsky Isla Más Afuera), ležící 181 km západněji od Ostrova Robinsona Crusoa.

Ostrovy administrativně patří do chilského regionu Valparaíso (do kterého také patří Velikonoční ostrov). Celková rozloha ostrovů je 181 km², z čehož 93 km² připadá na Ostrov Robinsona Crusoe. Podle sčítání lidu z roku 2002, žilo na ostrovech 667 lidí; převážná většina pak v hlavním městě San Juan Bautista, nalézajícím se v Cumberlanském zálivu, na severním pobřeží ostrova.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Souostroví bylo objeveno 22. listopadu 1574 španělským mořeplavcem Juanem Fernándezem, který se plavil mezi Peru a Valparaísem a náhodně se odchýlil od plánovaného kursu. Ostrovy pojmenoval na Más Afuera, Más a Tierra a Islote de Santa Clara. V sedmnáctém století byly ostrovy používány jako trestanecká kolonie a byly také útočištěm pirátů. Roku 1966 přejmenovala chilské vláda ostrov Isla Más Afuera na Ostrov Alexandra Selkirka a Isla Más a Tierra na Ostrov Robinson Crusoe ve snaze o podpoření turistického ruchu.

V roce 1935 byl na souostroví vyhlášen jeden z chilských národních parků. Má rozlohu 9 571 [1] ha a rozprostírá se na 3 hlavních ostrovech. Tento park byl později vyhlášen biosferickou rezervací UNESCO. [2]

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Ostrovy jsou vulkanického původu. Radiometrické měření dokázalo, že Santa Clara je nejstarším ostrovem souostroví. Vznikla před 5,8 miliónem let. Ostrov Robinsona Crusoe existuje 3,8 až 4,2 miliónů let a Ostrov Alexandra Selkirka 1 až 2,4 miliónu let. Ostrov Robinson Crusoe má největší rozlohu z ostrovů souostroví - 93 km². Nejvyšší horou je El Yunque, vysoká 916 metrů. Ostrov Alexandra Selkirka má plochu 50 km² a jeho nejvyšší místo je vrchol Los Innocentes, ve výšce 1319 metrů. Ostrov Santa Clara má plochu 2,2 km² a dosahuje výšky 350 metrů.

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

Klima souostroví je subtropické, ovlivňované Humboldtovým proudem. Teplota se ročně pohybuje v rozmezí 3-34 °C, s průměrem 15,4 °C.

Flóra[editovat | editovat zdroj]

Na souostroví se vyskytuje 209 původních druhů cévnatých rostlin, z nichž přibližně 150 druhů jsou kvetoucí rostliny a 50 druhů kapradiny. 126 druhů, tedy 62% jsou endemické rostliny. Mnoho druhů jsou charakteristické rostliny pro antarktickou oblast a jsou příbuzné rostlinám jižní části Jižní Ameriky, Nového Zélandu a Austrálie. Vegetační zóny korespondují s nadmořskou výškou. V nižších polohách jsou travnaté a keři porostlé oblasti, ve středních polohách jsou zalesněná území, v nejvyšších pak opět oblasti keřů. Oba hlavní ostrovy mají poněkud odlišné rostlinné společenství.

 • Ostrov Alexandra Selkirka je v oblasti 0 až 400 metrů nad mořem pokryt travnatými porosty a občasné rokliny se stromovým porostem jsou domovem stromů rodu Myrceugenia. Od 400 do 600 metrů jsou horské lesy nižších poloh a od 600 do 950 pak lesy vyšších poloh. Hranice zalesnění je přibližně 950 metrů n.m.; výše jsou pak alpinské keře a travnaté porosty např. rody Acaena, Dicksonia, Drimys, Empetrum, Gunnera, Myrteola, Pernettya či Ugni.
 • Na ostrově Robinsona Crusoa převládají travnaté oblasti v rozmezí 0 až 100 metrů n.m. Rozmezí 100 až 300 metru n.m. je oblastí keřových porostů a mezi 500 až 700 metry je oblast horských lesů s hustým porostem rodů Cuminia, Fagara a Rhaphithamnus. Od 700 do 750 metrů je oblast stromových kapradin a nad 750 metrů oblast keřů.
 • Santa Clara je pokryta travnatým porostem.

Na souostroví převažují tři endemické druhy horských stromů: Drimys confertifolia na obou hlavních ostrovech, Myrceugenia fernandeziana na Ostrově Robinsona Crusoe a Myrceugenia schulzei na Ostrově Alexandra Selkirka. Z endemických kapradin je to na Ostrově Robinsona Crusoe Dicksonia berteriana a na Ostrově Alexandra Selkirka pak Dicksonia externa. Dále se na souostroví vyskytuje endemický druh stromových kapradin Thyrsopteris elegans. Endemický druh santalového stromu Santalum fernandezianum byl vykácen a protože od roku 1908 nebyl spatřen, věří se, že vyhynul. Ohroženým druhem je palma Juania australis.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Juan Fernándeze Islands na anglické Wikipedii.

 1. (španělsky) Seznam národních parků Chile
 2. (španělsky) Info o parku na stránkách www.gochile.cl

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]