Přeskočit na obsah

Thyrsopteris elegans

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxThyrsopteris elegans
alternativní popis obrázku chybí
Fertilní list Thyrsopteris elegans
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkapraďorosty (Monilophyta)
Třídakapradiny (Polypodiopsida)
Řádcyateotvaré (Cyatheales)
ČeleďThyrsopteridaceae
RodThyrsopteris
Binomické jméno
Thyrsopteris elegans
Kunze, 1835
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Thyrsopteris elegans je druh kapradiny a jediný žijící zástupce čeledi Thyrsopteridaceae. Je to rozměrná kapradina s vícenásobně zpeřenými, dvoutvárnými listy dosahujícími délky až 3,5 metru. Druh se vyskytuje na Ostrovech Juana Fernándeze u břehů Chile.

Thyrsopteris elegans je rozměrná pozemní kapradina. Oddenek je vystoupavý až přímý, tlustý, pokrytý tuhými chlupy. Rostlina se rozrůstá pomocí výběžků. Cévní svazky jsou typu solenostélé. Listy jsou velké, 2 až 3,5 metru dlouhé, 3x až 5x zpeřené. Žilnatina je tvořena volnými žilkami. Plodné (fertilní) listy se odlišují od sterilních. Horní část fertilních listů bývá kožovitá a bez výtrusů, spodní část bývá plodná, tvořená tenkými úkrojky. Výtrusné kupky se vytvářejí na koncích žilek, ostěry srůstají do asymetrického pohárkovitého útvaru, usazeného na sloupkovitém lůžku. Spory jsou zaobleně čtyřstěnné.[1][2]

Rozšíření

[editovat | editovat zdroj]

Druh Thyrsopteris elegans se vyskytuje na Ostrovech Juana Fernándeze u břehů Chile. Na Ostrově Robinsona Crusoe se vyskytuje na prudkých svazích v podrostu horských lesů v nadmořských výškách 460 až 630 metrů. Náleží spolu se stromovitou kapradinou Dicksonia berteroana k dominantním druhům těchto porostů, dosahujících výšky až 3 metry. Z dalších rostlin se zde vyskytuje zejména žebrovice Blechnum cycadifolium a gunera Gunnera bracteata.[3]

Prehistorie

[editovat | editovat zdroj]

Druh †Onchiopsis psilotoides, pocházející z rané křídy, je považován za předka čeledi Thyrsopteridaceae.[4]

  1. SMITH, Alan R. et al. A classification for extant ferns. Taxon. Aug. 2006, čís. 55(3). 
  2. BOWER, F.O. The Ferns (Filicales). Volume II. London: Cambridge University Press, 1926. (anglicky) 
  3. GREIMLER, Josef et al. The Vegetation of Robinson Crusoe Island (Isla Masatierra), Juan Fernandez Archipelago, Chile. Pacific Science. July 2002. Dostupné online. 
  4. TAYLOR, Thomas N. et al. Paleobotany. The biology and evolution of fossil plants. [s.l.]: Academic Press, 2009. Dostupné online. ISBN 978-0-12-373972-8. (anglicky) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]