Roald Amundsen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Roald Amundsen
Roald Amundsen
Roald Amundsen
Narození 16. července 1872
Borge, Østfold, Norsko
Úmrtí pravděp. 19. června 1928
Barentsovo moře
Příčina úmrtí letecká nehoda
Národnost Norové
Povolání cestovatel
Ocenění Fridtjof Nansens belønning for fremragende forskning, matematisk-naturvitenskaplig klasse (1907)
Hubbard Medal (1907)
Řád svatého Olafa
Rodiče Jens Amundsen
Podpis Roald Amundsen - podpis
Citát
 
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Expedice na jižní pól. Scottova (zelená) a Amundsenova (červená)

Roald Engelbregt Gravning Amundsen (16. červenec 1872 Borge, Østfold, Norsko – červen 1928 Barentsovo moře, výslovnost zvuk [ˈɾuːɑl ˈɑmʉnsən] IPA) byl norský polární badatel, jako první člověk dosáhl jižního pólu. Stal se průkopníkem polárního výzkumu vzducholoděmi a letadly. Zahynul při záchranné misi pátrající po vzducholodi Italia.

Život[editovat | editovat zdroj]

Amundsen se narodil jako čtvrtý syn v rodině norských majitelů lodi a kapitánů v Borge poblíž Fredrikstadu. Jeho otec byl Jens Amundsen. Matka se rozhodla jej držet mimo námořní průmysl a nutila ho se stát lékařem. Tento závazek se mu dařil plnit do jeho 21 let, než jeho matka zemřela.

Amundsenovu celoživotní dráhu ovlivnil Fridtjof Nansen přechodem Grónska v 1888, i zmizelá (a mnohokrát marně hledaná) Franklinova expedice, které jej vrhly na život badatele. Nejprve se plavil jako kormidelník po mořích a od roku 1898 se účastnil již řady polárních výprav.

Záchranná akce[editovat | editovat zdroj]

Amundsen byl mezi prvními, kdo začali se záchranou ztracené posádky Nobileho vzducholodi Italia. 18. června 1928 vyrazil hydroplán s Amundsenem a dalšími pěti lidmi na palubě z Norska na další pátrací akci. Měl naplánované přistání na Špicberkách, ale nikdy tam nedorazil. Později moře vyplavilo Amundsenův stan a plovák letounu, ve kterém letěl, na pobřeží u Tromsø. Předpokládá se, že se Amundsenův letoun v mlze zřítil jižně od Medvědího ostrova do Barentsova moře a že Amundsen zahynul během havárie nebo těsně po ní. Jeho tělo se nikdy nenašlo.

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

Své zážitky vylíčil populárně vědeckou formou v knihách:

  • Můj život polárního badatele
  • Severozápadní průjezd
  • Letadlem k severní točně
  • Amundsen objevitel
  • Člověk objevitel

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]