Johann Nepomuk Oettl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Reverendus Dominus
Johann Nepomuk Oettl
Církev římskokatolická
Provincie česká
Diecéze litoměřická
Znak Znak
Osobní údaje
Datum narození 29. června 1801
Místo narození Dolany u Kadaně, Habsburská monarchieHabsburská monarchie Habsburská monarchie
Datum úmrtí 7. září 1866 (ve věku 65 let)
Místo úmrtí Brody u Krásného Dvora, Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Johann Nepomuk Oettl (29. června 1801 Dolany u Kadaně7. září 1866 Brody u Krásného Dvora) byl katolický kněz a propagátor včelařství v Čechách.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 29. června 1801 ve vsi Dolany u Kadaně, jež byla později zlikvidována kvůli výstavbě Vodní nádrže Nechranice. Pocházel z tkalcovské rodiny a velice brzy osiřel. Zajímal se o přírodu. Absolvoval základní učitelský kurs. V roce 1819, ve svých osmnácti letech, nastoupil na gymnázium v Kadani a 1823 odešel do Prahy, kde složil maturitní zkoušku. Poté studoval filosofii a teologii na Karlo-Ferdinandově univerzitě. Soucit s chudými ho přivedl k povolání kněze, začal tedy studovat v kněžském semináři v Litoměřicích. V roce 1831 byl vysvěcen na kněze a svou službu začal v Libědicích v kostele svatého Víta. V letech 18321834 působil v Libočanech. Již v Libědicích se začal zajímat o včelařství a 1. června 1852 založil Jednotu ku povznesení včelařství v Čechách a stal se jejím prvním předsedou. Ve spolku se uplatnila Oettelova záliba v psaní, kterému se věnoval jako první redaktor časopisu Bienenvater aus Böhmen. Po deseti letech se vzdal své funkce předsedy ze zdravotních důvodů. O včelařství se zajímal i aktivně a vynalezl tzv. oddělitelný (nástavkový) slaměný úl, zvaný „Prinzstock“. Ke konci svého života se usadil v Brodech, kde založil takzvaný Včelí dům, a kde 7. září 1866 zemřel.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Kromě řady knih, náboženských a hlavně včelařských, publikoval také v časopisech Bienenvater aus Bömen a Bienen-Zeitung. Knihu "Wítek, wčelař a spolu aulař" přeložil do češtiny J. A. Dunder a vyšla v Praze 1843. Působil ve spolcích C. k. Vlastenecké a hospodářské společnosti pro Království české a stal se členem Société centrale d'apiculture. Císař František I. jej ocenil za jeho zásluhy.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HLAVÁČEK, Petr. Svědkové minulosti – inspirace pro budoucnost: osobnosti kadaňského gymnázia 19. a 20. století. Kadaň: Gymnázium, 2013, 83 s. ISBN 978-80-87838-00-6, s. 11-15
  • Ottův slovník naučný, heslo Oettl. Sv. 18, str. 658

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]