Pačmelák

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxPačmelák
alternativní popis obrázku chybí
Jedinec druhu Psithyrus insularis
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen členovci (Arthropoda)
Podkmen šestinozí (Hexapoda)
Třída hmyz (Insecta)
Podtřída křídlatí (Pterygota)
Řád blanokřídlí (Hymenoptera)
Podřád štíhlopasí (Apocrita)
Čeleď včelovití (Apidae)
Rod pačmelák (Psithyrus)
Druhy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pačmelák (Bombus, dříve Psithyrus) je rod hmyzu podřazen čeledi včelovití (Apidae).

Velmi úzká příbuznost s rodem čmelák (Bombus) vyvolala ve vědecké veřejnosti pravděpodobně již uzavřenou diskusi, zda rozlišovat oba rody či sjednotit v jeden rod s názvem čmelák (Bombus) a v rámci tohoto rodu rozlišovat podrod Bombus a podrod Psithyrus.[1] V současnosti nemají pačmeláci vlastní rod a jsou tedy zahrnováni do rodu Bombus.[2]

Pačmeláci jsou parazitický hmyz využívající jako hostitele druhy rodu čmelák (Bombus). Čmelákům jsou na první pohled velmi podobní. Liší se temnějším odstínem zbarvení a u samečků lze rozpoznat odlišnou morfologii kopulačních orgánů. Robustní samičky lze s jistotou rozpoznat podle rozdílné anatomie holeně zadních noh. Na rozdíl od čmeláků, u kterých jsou vyduté, hladké, lesklé a po stranách lemované dlouhými tuhými brvami, u pačmeláků jsou vypouklé a pokryté chloupky po celé ploše. Pačmeláci mají silné a šavlovitě zahnuté žihadlo. Poslední článek zadečku bývá skoro bez chloupků. Další odlišností je, že mají silnější kusadla než čmeláci. Rovněž jim chybí sběrací košíček a voskové žlázy.[2]

Pačmeláci se vyskytují jen jako pohlavní jedinci. Parazitují v hnízdech čmeláků. Samička v nich klade vajíčka. Původní samičku buď zabije nebo si ji podřizuje. O larvy pečují dělnice hostitelského druhu až do zakuklení. Ze zámotku se pak líhnou jen pohlavně zralí jedinci – samečci a samičky. Kasta dělnic se u pačmeláků nevyskytuje. U jednotlivých druhů pačmeláků většinou dochází k úzké specializaci na parasitismus u jednotlivých druhů čmeláků. Například pro pačmeláka českého je hostitelem čmelák hajní, hlavním hostitelem pačmeláka cizopasného je čmelák skalní atd.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PTÁČEK, Vladimír. Chov čmeláků v laboratoři. Brno: Tribun EU s. r. o., 2008. ISBN 978-80-7399-635-2. Kapitola 4. Zařazení čmeláků v biologickém systému, s. 15-16. 
  2. a b MACEK, Jan, a kol. Blanokřídlí České republiky I. Žahadloví. 2. vyd. Praha: Academia, 2017. S. 478-494. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • PTÁČEK, Vladimír. Chov čmeláků v laboratoři. Brno: Tribun EU s. r. o., 2008. ISBN 978-80-7399-635-2. Kapitola 14.2. Pačmeláci Psithyrus ssp., s. 94-97. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]