Roztočík včelí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Roztočík včelí

alternativní popis obrázku chybí
Roztočíci ve vzdušnici včely
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Podkmen: klepítkatci (Chelicerata)
Třída: pavoukovci (Arachnida)
Řád: roztoči (Acari)
Podřád: sametkovci (Prostigmata)
Čeleď: roztočíkovití (Tarsonemidae)
Rod: roztočík (Acarapis)
Binomické jméno
Acarapis woodi
Rennie, 1921
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Roztočík včelí (Acarapis woodi, Rennie, 1921) je endoparazitem, jehož hostitelem je včela medonosná. Roztočík parazituje v prvním páru hrudních vzdušnic včely a tím způsobuje onemocnění zvané akarinóza (též akarapidóza), obecně ale není moc patogenní.[1] Tento parazit je velký maximálně 175 µm (obvykle asi 150µm) a lze ho pozorovat jen mikroskopem.[2] Poprvé byl popsán na ostrově Wight blízko jižního pobřeží Anglie.

Morfologie[editovat | editovat zdroj]

Tělo roztočíka včelího je vejcovité nebo hruškovité, se čtyřmi páry končetin. První pár je robustní, s jedním zahnutým drápem. Druhý a třetí pár je zakončen párovým drápem. Čtvrtý pár je krátký a široký, stehno a holeň s chodidlem fungují jako jeden segment.

Životní cyklus[editovat | editovat zdroj]

Samice naklade 5 až 7 vajíček do vzdušnice včely, kde sama parazituje. Ve vzdušnicích se z nich vylíhnou larvy, které dosahují dospělosti po 11 až 15 dnech.[2] Dospělé samice napadají další včely, které mohou být staré až dva týdny (ale většinou jsou napadeny během prvních osmi dnů života) – tehdy jsou chloupky chránící vzdušnice včely ještě měkké. Poté vzdušnici včely propíchnou svým ústním ústrojím a živí se její hemolymfou a tím ji oslabují. Vzdušnice včely může naplnit více než sto roztočů – při takovém množství parazitů je včela velmi oslabena a není schopna letu, protože její létací svalstvo je špatně zásobeno kyslíkem. Ale takovýto stav je spíše výjimečný, většinou je včela napadena menším počtem jedinců a je pouze oslabena, její život je zkrácen maximálně o několik dní. [3]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Přítomnost roztočíka včelího byla zjištěna všude tam, kde se vyskytují včely, kromě Austrálie, Nového Zélandu, Skandinávie a Kanady.[4] Parazit má značný vliv na vymírání včelstev hlavně během krutých zim a napadá i včelí matky.[5] Ovšem ty mohou i po napadení žít ještě několik let.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Acarapis woodi na anglické Wikipedii.

  1. http://www.zocsvsvetla.cz/NEMOCI.htm
  2. a b H. A. Denmark, H. L. Cromroy & Malcolm T. Sanford (2000). "Honey bee tracheal mite, Acarapis woodi". Featured Creatures. University of Florida. Retrieved March 10, 2011.
  3. http://entnemdept.ufl.edu/creatures/misc/bees/tracheal_mite.htm
  4. Definado MD. 1963. Mites of the honey bee in Southeast Asia. Journal of Apicultural Research 2: 113-114.
  5. Schmid-Hempel Paul: Parasites in Social Insects - Monographs in behavior and ecology, Princeton Paperbacks, 1998

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]