Franz von Hruschka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Franz von Hruschka
Franz von Hruschka
Franz von Hruschka
Narození 12. března 1819
Vídeň
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí 8. května 1888 (ve věku 69 let)
Benátky
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Franz von Hruschka (12. března 1819 Vídeň8. května 1888 Benátky) byl voják, včelař a hoteliér. Vynalezl medomet, což zásadně ovlivnilo zootechniku včelaření.[1]

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve Vídni, dětství prožil střídavě v Českých Budějovicích a Štýrském Hradci.[2] Poprvé přišel do styku se včelami ještě jako chlapec u svého dědečka v Bravanticích na Novojičínsku.

Ve čtrnácti letech po vzoru svého otce se dal na vojenskou dráhu. V osmadvaceti letech nastoupil v hodnosti poručíka k námořnictvu, avšak brzy se vrátil na pevninu k pěchotě. V té době vyženil docela slušný majetek. Manželka Antonie roz. Albrechtová přinesla do manželství vlastnictví realit: palác Brandolin-Rotta v Benátkách stojící na pravém břehu kanálu Grande před mostem Rialto (dnes č. 1789) a statek v Dolo nedaleko Benátek. V roce 1857 se Hruschka stal vrchním velitelem posádky v Legnagu u Benátek.

Palác Brandolin Rota v Benátkách

Nové společenské postavení mu konečně umožnilo plně se věnovat včelařství. Zakrátko měl na svém statku v Dolo na tři sta včelstev, najal včelmistra a zařídil si truhlářskou dílnu.

Vynález medometu[editovat | editovat zdroj]

Hruschka byl všímavý a přemýšlivý. Zasloužil se o mnohá zlepšení ve včelařské praxi. Své poznatky publikoval v odborných časopisech. Věhlasu a zasloužené pozornosti se mu však dostalo především za vynález medometu. V září roku 1865[3] představil Franz Hruschka na 14. schůzi německých a rakouských včelařů v Brně (Lidická 50) svůj vynález a dostal za něj od italských včelařů zlatou medaili.

Neúspěšný závěr života[editovat | editovat zdroj]

Dosavadní úspěchy vedly Franze Hruschku k dalším podnikatelských aktivitám. Pokusil se provozovat hotel, avšak krach na vídeňské burze v roce 1873 zhatil všechny jeho další plány a očekávání. Splácení dluhů připravilo Hruschku o venkovský statek i o dům v Benátkách. A dokonce musel prodat i zlatou medaili za svůj vynález.[4] Život v nouzi, nemoci a rezignaci ukončila až smrt. Pohřben byl jako velitel posádky v. v. s náležitými vojenskými poctami.

Pamětní deska[editovat | editovat zdroj]

Město Dolo na Hruschku skoro zapomnělo. Včelařský odborník Ing. Haragsim pátral v Itálii po stopách, které snad Hruschka zanechal. Za spolupráce s místním občanem Luigim Artusi byla v Dolo nalezena pamětní deska, kterou doloští včelaři v roce 1936 věnovali památce Hruschky. Dnes je opět na svém původním místě na průčelí radnice města Dolo.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ING. TEXL, Petr. Za vynálezcem medometu Františkem Hruškou. Moderní včelař. Duben 2009, roč. VI/2009, čís. 2, s. 43, 44. Dostupné online. ISSN 1214-5793. 

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Před 150 lety zatočil Franz Hruschka. A vytekl med [online]. Česká televize, 2015-07-07 [cit. 2019-06-12]. Dostupné online. 
  2. Encyklopedie města Brna [online]. [cit. 2019-06-12]. Dostupné online. 
  3. DOC. RNDR.PTÁČEK, CSC, Vladimír. Adamcova míra existuje již 100 let. Včelařství, časopis ČSV. 2004, roč. 57, čís. 8, s. 201. ISSN 0042-2924. 
  4. Franz von Hruschka - 150 let od vynálezu medometu [online]. [cit. 2019-06-12]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]