Dolo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o italském městě. O francouzské obci pojednává článek Dolo (Francie).
Dolo
Veneto
Dolo – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška7 m n. m.
StátItálieItálie Itálie
RegionBenátsko
Metropolitní městoBenátky
Dolo
Dolo
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha24,08 km²
Počet obyvatel14 951
Hustota zalidnění620,8 obyv/km obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.comune.dolo.ve.it
Telefonní předvolba+39 041
PSČ30031 (Dolo a Arino); 30030 (Sambruson)
Označení vozidelVE
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dolo je italské město v oblasti Benátsko (Veneto).

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Město se nachází uprostřed Riviera del Brenta. Sousedními městy a obcemi jsou Campagna Lupia, Camponogara, Fiesso d'Artico, Fossò, Mira, Pianiga a Stra.

Původ názvu města[editovat | editovat zdroj]

Původ názvu města není zcela jasný. Jsou zde tři možné hypotézy: ta první spojuje název města se jménem důležité místní rodiny Dauli, druhá říká, že zde v polovině 15. století byly uvězněny osoby, které se provinily nějakým trestným činem (slovo „dolo“ v italštině znamená lest či zločinný úmysl). Třetí a poslední hypotéza spojuje název města s „ostrovem Dandolo“, jak byla kdysi nazývána jedna z částí města (mezi ulicemi Mazzini a Dauli).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dolo bylo založeno poměrně pozdě. První dokument, ve kterém je město uvedeno, je vyhláška z roku 1540 a týká se silnice BenátkyPadova do „Villam Dolli“. Někteří nicméně považují za první zmínku opatření z roku 1241, které mluví o paní Jakobíně Petri de Dolli. Ovšem je jisté, že v oblasti, na které se dnes rozkládá Dolo, žili lidé už dávno předtím. Ví se také například, že zde od roku 1454 byla modlitebna náležící farnosti z Fiessa.

Rozvoj města byl zapříčiněn ekonomickým růstem Benátek, které město odejmuly Padově v roce 1405. A právě toto období bylo pro Dolo to nejpříznivější, jelikož se stalo důležitým centrem na Riviera del Brenta. V této době se zde také stavěly mlýny. Ke konci 18. století bylo pak Dolo pod nadvládou Napoleona Bonaparteho (od r.1797) a stalo se také důležitým městem v provincii Benátky. Po roce 1815 patřilo k Lombardsko-benátskému království, a od roku 1866 pak městem náležícím k Italskému království.

Sport[editovat | editovat zdroj]

  • UHC Dolo (fotbalová asociace)
  • F.C. Dolo 1909 (fotbalový klub)
  • Basket Dolo Dolphins

Osobnosti města[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]