Přeskočit na obsah

Caorle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Caorle
Veneto
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška1 m n. m.
Časové pásmoUTC+01:00 (standardní čas)
UTC+02:00 (letní čas)
StátItálieItálie Itálie
RegionBenátsko
Metropolitní městoBenátky
Administrativní děleníAltanea Lido, Brussa, Ca' Corniani, Ca' Cottoni, Castello di Brussa, Duna Verde, Marango, Ottava Presa, Porto Santa Margherita, San Gaetano, San Giorgio di Livenza, Villaviera
Caorle
Caorle
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha151,52 km²
Počet obyvatel11 803 (31.12.2013)
Hustota zalidnění77,9 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.comune.caorle.ve.it
Telefonní předvolba+39 0421
PSČ30021
Označení vozidelVE
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Caorle je italské město v provincii Benátky v oblasti Benátsko s 11 803 obyvateli (2013). Nachází se mezi ústími řek Livenza a Lemene u Jaderského moře. Jde o oblíbené přímořské letovisko.

Městské čtvrti[editovat | editovat zdroj]

Obec je rozdělena do několika městských čtvrtí:

  • historické centrum (il centro storico), "srdce města", ve kterém se nachází dóm, a z nějž vede množství malých uliček, které směřují k náměstíčkům a k Rio terà. Pokud se vydáte ulicí Sant'Andrea, narazíte na stejnojmennou čtvrť tvořenou uličkami, které mají názvy ryb (koneckonců to jsou hlavní místní produkty)
  • Sansonessa - industriální čtvrť města
  • Santa Margherita - se stejnojmennou hlavní třídou. Nachází se zde hodně vegetace.
  • dell'Orologio - nachází se zde přístav, jména ulic jsou zde podle znamení zvěrokruhu.
  • San Giuseppe
  • Falconera

Rekreace[editovat | editovat zdroj]

Rekreační objekty a zábavní zařízení (diskotéky, aquapark) jsou nejen ve městě samém, ale pokračují i v Porto Santa Margherita, odděleném od Caorle říčkou Livenzou. Tam je i velká marina pro jachty.

Historie[editovat | editovat zdroj]

O Caorle se říká, že je nejhistoričtější z letovisek mezi Benátkami a Terstem. Založeno bylo při laguně již kolem roku 40 př. n. l. jako Capruale, na sklonku starověku mělo asi 15 000 obyvatel. Středověké bohatství připomíná bazilika San Stefano z roku 1038 s 48 m vysokou zvonicí. Jako město pod vlivem Benátek jej ale roku 1380 vyplenili Janované. Caorle se stalo rybářským přístavem. S rozvojem turistiky se pak stalo i Caorle, stejně jako řada dalších měst v okolí (Bibione, Lignano, Eraclea, Jesolo) turistickým centrem s dlouhou písečnou pláží.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Zvonice
Kostel Santuario della Madonna dell'Angelo
"Živá skála"

Dóm[editovat | editovat zdroj]

Hlavním uměleckým skvostem Caorle je Dóm z roku 1038 (už v té době to byla katedrála a sídlo biskupa a to až do roku 1807) se svou válcovitou zvonicí ukončenou kuželovitou špičkou. Zvonice v románském stylu byla postavena téměř současně s Dómem. Uvnitř katedrály se nachází "Pala d'oro" (zlatý oltářní obraz), který byl údajně věnován královně Kypru, Kateřině Cornaro. Dále jsou to "Poslední večeře" připisovaná Gregoriovi Lazzarinimu a také dřevěná pozlacená "Pietà". Ke chrámu je přidruženo farní muzeum, které kromě šesti deskových obrazů ze 14. století vytvořených benátskou školou a představujících apoštoly, relikviář s lebkou Svatého Štefana, patrona města, a také Relikviář nejdražší krve, obsahující údajně hlínu, po které kráčel krvácející Kristus.

Santuario della Madonna dell'Angelo[editovat | editovat zdroj]

Na pobřeží se nachází kostel Santuario della Madonna dell'Angelo, přestavěný v 17. století na základech původního kostela, která je odjakživa cílem poutníků. Klenba kostela je ozdobená freskami. Uvnitř se nachází také dřevěná socha Panny Marie s dítětem, barokní oltář, a reliéf Archanděla Michaela, dílo sochaře Andrey dell'Aquila.

Živá skála[editovat | editovat zdroj]

Každý rok se v Caorle koná soutěž "Živá skála" (scogliera viva), ve kterém sochaři z různých zemí tvoří sochy z balvanů na pobřežní promenádě.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ITÁLIE Severní Itálie, Pádská nížina, Kartografie Praha, a. s., 2004

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]