V tomto článku je použita zastaralá šablona "Infobox Itálie obec". Náhradou za ni má být šablona "Infobox - sídlo světa", tou by se měla nahradit.

Strà

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Stra)
Skočit na: Navigace, Hledání
Stra
Stát vlajka Itálie Itálie
Oblast Benátsko
Provincie Benátky
zeměpisné souřadnice:
Výška 7 m n. m.
Rozloha 8 km²
Obyvatelstvo
• Počet obyvatel: 7.632
• Hustota zalidnění: 954 obyv/km/km²
Části obce Paluello, San Pietro
Sousední obce Dolo, Fiesso d'Artico, Fossò, Noventa Padovana, Vigonovo, Vigonza
PSČ 30039
Telefonní předvolba +39 049
Pozice obce na mapě Itálie
Stra

Strà je italské město v oblasti Benátsko v provincii Benátky na Riviera del Brenta. Protéká zde řeka Brenta. Město je slavné především pro svůj architektonický skvost - Villu Pisani.

Villa Pisani - Fasáda.
Villa Pisani - Rybníky a stáje.

Název města[editovat | editovat zdroj]

Název města vychází z latinského strata , "dlážděná cesta". V římské epoše touto oblastí procházela vojenská cesta, která spojovala Padovu, Altino a Aquileiu.

Villa Pisani[editovat | editovat zdroj]

Když bylo v 16. století rozhodnuto, že nové koryto řeky Brenty bude vybudováno u obce Strà, zněnilo se město ve svého druhu "rekreační zónu". Bohaté benátské rodiny si zde začaly stavět své nádherné vily, jejichž počet jde do desítek. Nejslavnější z nich ale přece jenom zůstává Villa Pisani (také známá jako Villa Nazionale), postavená v 18. století. V jejím tanečním sále je nástropní malba od Giovanni Battista Tiepolo Oslava rodu Pisani, která je jedním z jeho vrcholných děl. Nádherný je také park, který budovu obklopuje - kdysi dějiště velkolepých nočních slavností při lampionech, koncertů apod., ale také v roce 1934 místo prvního setkání Hitlera s Mussolinim.