Zavíječ malý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxZavíječ malý
alternativní popis obrázku chybí
Dospělý motýl
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Podkmenšestinozí (Hexapoda)
Třídahmyz (Insekta)
Řádmotýli (Lepidoptera)
Čeleďzavíječovití (Pyralidae)
Rodzavíječ (Achroia)
Binomické jméno
Achroia grisella
Fabricius, 1794
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Zavíječ malý – imago v klidové poloze

Zavíječ malý (Achroia grisella Fabricius, 1794), je motýl škodící ve včelařských provozech. Jeho výskyt není tak častý v porovnání s běžným motýlem příbuzného druhu zavíječem voskovým.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dospělý jedinec je asi 8 mm dlouhý a v rozpětí křídel měří kolem 15 mm. Housenky zavíječe se živí voskem. Ve včelstvu jsou velmi nenápadné. Prožírají se středem vystavěného díla v místech kde se stýkají dna buněk plástu. Včelí larvy uhýbají ode dna buňky a tlačí se k otvoru. Napadené buňky zůstávají nezavíčkované nebo jejich víčka vyčnívají mírně nad povrch plochy plodu. Takto pozměněné buňky se vyskytují vedle sebe v rovných řádcích. Na rozdíl od zavíječe voskového housenky tohoto druhu napadají i uskladněný, vytavený vosk.

Protiopatření[editovat | editovat zdroj]

Nejúčinnějším opatřením ve včelařských provozech je udržování pořádku, chov silných včelstev a časté obměňování včelího díla. Skladové prostory v případě výskytu škůdce se ošetřují plynným oxidem siřičitým.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

ING. TITĚRA, CSC., Dalibor. Pozor na plásty a zásoby vosku. Včelařství. Říjen 2011, roč. 64, čís. 10, s. 327. ISSN 0042-2924. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]