Zavíječ malý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Zavíječ malý

alternativní popis obrázku chybí
Dospělý motýl
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Podkmen: šestinozí (Hexapoda)
Třída: hmyz (Insekta)
Řád: motýli (Lepidoptera)
Čeleď: zavíječovití (Pyralidae)
Rod: zavíječ (Achroia)
Binomické jméno
Achroia grisella
Fabricius, 1794
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Zavíječ malý – imago v klidové poloze

Zavíječ malý (Achroia grisella Fabricius, 1794), je motýl škodící ve včelařských provozech. Jeho výskyt není tak častý v porovnání s běžným motýlem příbuzného druhu zavíječem voskovým.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dospělý jedinec je asi 8 mm dlouhý a v rozpětí křídel měří kolem 15 mm. Housenky zavíječe se živí voskem. Ve včelstvu jsou velmi nenápadné. Prožírají se středem vystavěného díla v místech kde se stýkají dna buněk plástu. Včelí larvy uhýbají ode dna buňky a tlačí se k otvoru. Napadené buňky zůstávají nezavíčkované nebo jejich víčka vyčnívají mírně nad povrch plochy plodu. Takto pozměněné buňky se vyskytují vedle sebe v rovných řádcích. Na rozdíl od zavíječe voskového housenky tohoto druhu napadají i uskladněný, vytavený vosk.

Protiopatření[editovat | editovat zdroj]

Nejúčinnějším opatřením ve včelařských provozech je udržování pořádku, chov silných včelstev a časté obměňování včelího díla. Skladové prostory v případě výskytu škůdce se ošetřují plynným oxidem siřičitým.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

ING. TITĚRA, CSC., Dalibor. Pozor na plásty a zásoby vosku. Včelařství. říjen 2011, roč. 64, čís. 10, s. 327. ISSN 0042-2924.