Slovácko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o národopisné oblasti jižní Moravy. O fotbalovém týmu pojednává článek 1. FC Slovácko.
Drobná vinařská stavba „búda“ v Uherském Brodě-Havřicích
Kaplička v Uherském Brodě-Havřicích, lokalita „Vinohrady“

Slovácko (také Moravské Slovácko, zastarale Moravské Slovensko) je národopisná oblast jižní a jihovýchodní Moravy jihovýchodně od Brna, jejíž přirozené hranice tvoří na severu a severozápadě pohoří Ždánický les a Chřiby, na jihovýchodě hřeben Bílých Karpat na moravsko-slovenském pomezí a na jihu tok řeky Dyje. Slovácko zahrnuje okres Hodonín a Uherské Hradiště, zasahuje do okresů Zlín a Břeclav.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Oblast Slovácka charakterizuje typická kultura jejich obyvatel, která dodnes v regionu přetrvává. Tančí se lidové slovácké tance (např. verbuňk) v ozdobených krojích, jejichž části nejsou ani v sousedních vesnicích stejné. Dříve patřily kroje do každodenního šatníku, kdy existovaly mimo známých slavnostních i jejich všednější typy, dnes v nich obyvatelé chodí jen na folklórních událostech, jako na hodech, fašanku či jízdě králů. Typickým hudebním nástrojem je cimbál, většinou doprovázen houslemi a kontrabasem. Z velkého množství cimbálových skupin je nejznámější Hradišťan s primášem Jiřím Pavlicou.

Slovácká architektura oplývá jednoduchostí. Bílou vápennou omítku četných vinných sklípku a vinařských búd zdobí slovácké ornamenty, podrovnávka je zato vždy nalíčena modře. Stavby jsou často doplněny žudrem nebo má samotný vchod tvar oblouku. Takové stavby můžeme shlédnout téměř v každé obci, zvláště zachovalé jsou v Pavlově, Vlčnově nebo Topolné.[1] Tradičně vyzdobené jsou i kaple, které dokazují vysokou míru religiozity kraje.[2]

Na Slovácku se také vaří specifická jídla, jako báleše, pagáče nebo vdolečky.[3] V konzumaci a výrobě vína či slivovice se Slovácko řadí na přední místa v Česku.

K umělcům, kteří ve svých pracích popisovali život na Slovácku, patří například malíři Joža Úprka či Antoš Frolka, ze spisovatelů potom Zdeněk Galuška s dílem Slovácko sa nesúdí. Ten ve svých dílech používá nářečí, které i v běžné mluvě ukazuje vliv slovenštiny na řeč jihovýchodních Moravanů.

Podoblasti Slovácka[editovat | editovat zdroj]

Prezentace Slovácka na Regiontouru 2010

Členění Slovácka prošlo za poslední století významným vývojem. Změny souvisely především s rozvojem národopisných poznatků. Rozdělení na podoblasti je založeno na odlišnostech typu krajiny, bývalého způsobu života, zemědělství, původu obyvatel, nářečí, lidové hudby, původní lidové architektury apod. Významným prvkem je tradiční lidový oděv.

Dnes převažuje následující členění na šest podoblastí; samotné jádro tvoří čtyři oblasti (Dolňácko (které se dále dělí na další 4 části), Horňácko, Podluží a Moravské Kopanice), další dvě jsou přechodem mezi Slováckem a sousedními regiony (oblast přechodu s Hanou - Hanácké Slovácko, oblast přechodu s Valašskem - Luhačovické Zálesí).

Ke Slovácku je nově přiřazována i oblast Podpálaví v okolí Mikulova, kde došlo po druhé světové válce k odsunu původního převážně německy mluvícího obyvatelstva a taktéž místních chorvatských usedlíků, a jejich nahrazení obyvatelstvem z velké části pocházejícím z vlastního Slovácka.

Jádro Slovácka[editovat | editovat zdroj]

Přechodné oblasti[editovat | editovat zdroj]

Problematika Mikulovska[editovat | editovat zdroj]

V současné době se sporadicky jako součást Slovácka uvádí i oblast kolem Mikulova. Nejedná se ovšem o tradiční slováckou oblast, ale o území do konce druhé světové války osídlené německy mluvícím obyvatelstvem a v menší míře moravskými Chorvaty. Folklórní nadšenci z řad novoosídleneckého obyvatelstva zde později vytvořili novou lidovou kulturu, přičemž často čerpali z folklorního odkazu moravských Chorvatů, v minulosti žijících v Jevišovce, Novém Přerově a Dobrém Poli. Někdy bývá tato oblast nazývána jako Charvatsko, Podpálaví nebo Mikulovsko.

Snahy o připojení Slovácka ke Slovensku[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Velké Slovensko.

V letech 1939-1940 byly zaznamenány návrhy extremistických skupin a následně slovenských nacistů na připojení Slovácka k tehdejšímu Slovensku.

Okolo roku 1939 vyvíjela skupina aktivistů blízká extremistickému sdružení Národopisná Morava snahy o připojení Moravského Slovácka (či „Slovenska“) ke Slovenskému státu. „Moravští Slováci z kraje hodonínského, strážnického, kyjovského, hradišťského i uherskobrodského se počítají ke slovenskému národu a vítají vytvoření samostatné suverénní Slovenské republiky, jejíž suverenitu uznávají i nad krajem moravských Slováků,“ znělo v prohlášení Moravsko-slovenské společnosti.

V roce 1940 napsal slovenský premiér Vojtech Tuka memorandum Adolfu Hitlerovi, že „na hranicích protektorátu žije půl milionu moravských Slováků bez menšinových práv a většina z nich žádá připojení ke Slovensku“. Ke Slovensku se podle memoranda měla připojit oblast s městy Hodonín, Kyjov, Strážnice, Veselí nad Moravou, Uherský Brod, Uherské Hradiště, Otrokovice, Zlín, Hranice, Valašské Meziříčí, Vsetín a Bylnice. Podle druhé mapy připojené k žádosti by hranice vedla po trase Valtice-Poštorná-Chorvatská Nová Ves-Podivín-Šakvice, následně shodně s první mapou až k městu Kroměříž a odtud přes Holešov, Bystřici pod Hostýnem, Teplice nad Bečvou, Spálov, Odry.

Žádný z návrhů se nedočkal výrazné podpory a oba byly v krátké době odmítnuty. [1][2][3]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/235706-slovensko-touzilo-zabrat-zlin-i-vsetin.html Slovensko toužilo zabrat Zlín i Vsetín
  2. http://www.lidovky.cz/slovaci-chteli-ziskat-slovacko-myslenka-prisla-z-moravy-pe1-/ln_domov.asp?c=A110610_144145_ln_domov_OGO Slováci chtěli získat Slovácko, myšlenka přišla z Moravy
  3. http://zpravy.idnes.cz/slovaci-chteli-za-valky-pripojit-kus-moravy-hitler-to-zatrhl-ptl-/zahranicni.aspx?c=A110610_124401_zahranicni_btw Slováci chtěli za války připojit kus Moravy, Hitler to zatrhl

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]