Přeskočit na obsah

Podluží

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Malované žudro na domě v Lanžhotě
Chalupa ve Tvrdonicích

Podluží je národopisná oblast v nejjižnějším cípu Moravy, je to jihozápadní výspa Moravského Slovácka. Nachází se v Dolnomoravském úvalu na povodí dolní Dyje a Kyjovky, administrativně je rozdělené mezi okresy a správní obvody ORP Břeclav a Hodonín. Město Břeclav samo do Podluží náleží a někdy se označuje za jeho středisko. Podluží zahrnovalo i oblast okolo města Cáhnov (Hohenau), kde došlo k postupnému odnárodnění původně slovanského obyvatelstva.

Oblast patří k nejteplejším a nejúrodnějším v České republice, využívá se zejména k zemědělství, typické je vinařství a sadařství (meruňky, broskve). Nivy vyplňuje nejrozsáhlejší komplex lužního lesa v ČR, podle něhož oblast dostala i jméno. Typické jsou velké vesnice (zvané „dědiny“) o několika tisících obyvatel; atmosféru podlužácké vesnice a krajiny dokreslují uličky s malovanými domy, žudry, boží muka a zdobené vinné sklepy. Součástí stále živých lidových tradic je dechová hudba, cimbálová muzika, folklorní tance, hody, vinné košty (ochutnávky) a jiné slavnosti. Oblast je protkána vinařskými cyklostezkami.

O dlouhé tradici zdejšího osídlení svědčí dvě významná staroslovanská archeologická naleziště (Valy u Mikulčic a Pohansko u Břeclavi).

Dne 24. června 2021 bylo Podluží těžce zasaženo extrémní bouří s krupobitím a silným tornádem, které přímo prošlo čtyřmi jeho obcemi (Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice, Lužice) a způsobilo ztráty na životech a obrovské škody.

Sousedící oblasti[editovat | editovat zdroj]

Na západě Podluží přechází do Lednicko-valtického areálu, s nímž se částečně překrývá. Na severu hraničí s Hanáckým Slováckem a na severovýchodě s Dolňáckem. Ze slovenské strany navazuje Záhorie a z jihozápadu dolnorakouský region Weinviertel.

Instituce[editovat | editovat zdroj]

Většina obcí řazených do Podluží je sdružena v dobrovolném svazku obcí Region Podluží; jsou to konkrétně:

Podrobnější informace naleznete v článku Region Podluží.

Sídlem DSO Region Podluží je město Lanžhot. Výše zmíněná Břeclav členem svazku není, nicméně podlužáckým folklórem živé jsou její místní části Stará Břeclav, Poštorná a Charvátská Nová Ves.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]