Gottwaldovský kraj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Gottwaldovský kraj byl správní celek, který vznikl 1. ledna 1949 na základě správní reformy z roku 1948 z východních oblastí Moravy. Jeho centrem byl Gottwaldov (dnešní Zlín). Kraj měl rozlohu 5 107 km². Od současného Zlínského kraje (zavedeného r. 2000) se lišil především tím, že zahrnoval také Hodonínsko.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Na severu sousedil s krajem Ostravským, na severozápadě s krajem Olomouckým, na jihozápadě a jihu s krajem Brněnským, na jihovýchodě se slovenským Bratislavským krajem, a na severovýchodě se slovenským Žilinským krajem.

Administrativní členění[editovat | editovat zdroj]

11 okresů: Gottwaldov (Zlín), Hodonín, Holešov, Kroměříž, Kyjov, Uherský Brod, Uherské Hradiště, Valašské Klobouky, Valašské Meziříčí, Veselí nad Moravou a Vsetín.

Historický vývoj[editovat | editovat zdroj]

1. července 1960 pak byl na základě další reformy kraj zrušen a jeho území rozděleno mezi kraj Jihomoravský (většina území) a Severomoravský (Vsetínsko).

V současné době je území někdejšího Gottwaldovského kraje rozděleno mezi kraje Jihomoravský (okolí Hodonína, Kyjov a Veselí nad Moravou), Zlínský (většina území), a Olomoucký (několik obcí v moderním okrese Přerov).

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]