Ostravský kraj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o kraji vzniklém v roce 1949. O kraji vzniklém v roce 2000, později přejmenovaném, pojednává článek Moravskoslezský kraj.

Ostravský kraj byl správní celek, který vznikl 1. ledna 1949 na základě správní reformy z roku 1948 převážně na většině území bývalé Slezské expozitury země Moravskoslezské, ale patřila k němu i některá okrajová moravská území, která k ní nikdy nepatřila. Z moravské části expozitury k němu patřila území celých bývalých politických okresů Místek, (již za druhé světové války zrušeného politického okresu Moravská Ostrava (poté až do 31. prosince 1948 rozdělený mezi politický okres Nový Jičín a statutární město Ostravu), a Nový Jičín; ze slezské části pak Bílovec, Český Těšín, Frýdek (již za druhé světové války začleněn do politického okresu Místek), Fryštát, Hlučín, Krnov, Opava-venkov, Ostrava, a Statutární město Opava. Dále pak k němu patřila obec Heřmanovice (původně součást slezského politického okresu Jeseník) a severovýchodní část bývalého slezského politického okresu Bruntál. Z území mimo expozituru k němu patřila východní část bývalého moravského politického okresu Moravský Beroun (město Budišov nad Budišovkou s okolím) a severní část bývalého moravského politického okresu Hranice (obce Spálov a Luboměř). Jeho centrem bylo město Ostrava. Kraj měl rozlohu 4526 km²

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Na západě a jihozápadě sousedil s krajem Olomouckým, na jihu s krajem Gottwaldovským, na jihovýchodě se slovenským Žilinským krajem, na severovýchodě a severu s Polskem.

Administrativní členění[editovat | editovat zdroj]

11 okresů: Bílovec, Český Těšín, Frenštát pod Radhoštěm, Hlučín, Karviná, Krnov, Místek, Nový Jičín, Opava, Ostrava, Vítkov.

Historický vývoj[editovat | editovat zdroj]

Dne 1. července 1960 byl na základě další správní reformy Ostravský kraj zrušen a celé jeho území bylo začleněno do kraje Severomoravského, v jehož rámci bylo rozděleno mezi moderní okresy Bruntál, Frýdek-Místek, Karviná, Nový Jičín, Opava a Ostrava-město.

V současné době je celé území někdejšího Ostravského kraje součástí kraje Moravskoslezského (jenž se do 30. května 2001 také nazýval Ostravský kraj), který je výrazně větší než někdejší Ostravský kraj (zasahuje i do území někdejšího Olomouckého kraje z období 1949–1960).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • GAWRECKI, Dan, a kol. Dějiny Českého Slezska 1740-2000 I.-II. Opava: Slezská univerzita, Filozoficko-přírodovědecká fakulta, Ústav historie a muzeologie, 2003. 656 s. ISBN 80-7248-226-2. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]