Pražský kraj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kraje v letech 1949–1960

Pražský kraj byl správní celek, který vznikl 1. ledna 1949 na základě správní reformy z roku 1948 ze střední části Čech a do značné míry se jeho území krylo s územím současného Středočeského kraje. Do 16. května 1954 bylo však jeho součástí i území hlavního města Prahy, které se pak od 17. května 1954 na základě zákona č. 13/1954 Sb. stalo samostatným celkem. Jeho centrem byla Praha. Kraj měl původně rozlohu 9 730 km².

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Na severu sousedil s krajem Libereckým, na severovýchodě s krajem Hradeckým, na východě s krajem Pardubickým, na jihovýchodě s krajem Jihlavským, na jihu s krajem Českobudějovickým, na jihozápadě s krajem Plzeňským, na západě s krajem Karlovarským, a na severozápadě s krajem Ústeckým.

Administrativní členění[editovat | editovat zdroj]

26 (později 25) okresů: Benešov, Beroun, Brandýs nad Labem, Český Brod, Dobříš, Hořovice, hlavní město Praha (do roku 1954), Kladno, Kolín, Kralupy nad Vltavou, Kutná Hora, Mělník, Mladá Boleslav, Nové Strašecí, Nymburk, Poděbrady, Praha-jih, Praha-sever, Praha-východ, Praha-západ, Příbram, Rakovník, Říčany, Sedlčany, Slaný, Vlašim, Votice.

Historický vývoj[editovat | editovat zdroj]

V letech 1850-1862 ještě existoval Pražský kraj jiného rozsahu.

1. července 1960 byla na základě další správní reformy většina území Pražského kraje začleněna do nově zřízeného Středočeského kraje, pouze malá část území se stala součástí nově zřízeného kraje Jihočeského, na západě pak Západočeského.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]