Moravské Záhoří

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Záhoří (kraj))
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Záhoří, pro rozlišení často nazývané přesněji též Moravské Záhoří nebo Hostýnské Záhoří, je národopisná oblast na východní Moravě, která se nachází na pomezí Valašska a Hané v podhůří Hostýnských vrchů. V této přechodné oblasti se mísí vlivy jak hanácké tak valašské. Záhoří se však od těchto oblastí liší krojem, nářečím i lidovým domem. Na rozdíl od Valachů jsou obyvatelé orientováni spíše na rostlinnou výrobu. Kraj je typicky vesnický. Tvoří ho více než 30 obcí. Zeměpisně se jedná o Kelčskou pahorkatinu.

Území[editovat | editovat zdroj]

Vymezení území, na kterém Záhoří leží, je komplikované a nejednotné, vychází především z vymezení hranic oblastí okolních. V úzkém smyslu bývá Záhoří zhruba ohraničeno Komárnem, Bystřicí pod Hostýnem, Lipovou, Žákovicemi, Malhoticemi, Rouským u Kelče, Němeticemi a Policemi. V širším smyslu se jedná o oblast mezi městy Valašské Meziříčí, Lipník nad Bečvou, Přerov a Bystřice pod Hostýnem. Významným sídlem Záhoří je Kelč. V prvním čísle Záhorské kroniky se můžeme o oblasti Záhoří dočíst: "Od úpatí sv. Hostýna a Javorníka rozkládá se na sever až k Bečvě pahorkatina, posetá zámožnými osadami, a říká se jí – Záhoří. – Je to předsíň Valašska."

Dějiny a specifika[editovat | editovat zdroj]

Výzkumu historie, etnografickému popisu a zachycení místních pohádek, pověstí a zvyků se věnoval kněz František Přikryl, který v letech 1887–1901 působil jako kooperátor v Soběchlebích a následně v letech 1901–1912 jako farář v nedalekém Týně nad Bečvou.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]