Třetí Československá republika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Třetí Československá republika
 Prozatímní státní zřízení 1945–1948 Československá republika (1948-1960) 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
Hymna: Kde domov můj a Nad Tatrou sa blýska
Motto: Pravda vítězí / Pravda víťazí
geografie
Mapa
hlavní město:
Praha
nejvyšší bod:
Gerlachovský štít 2654,6 m n. m.
obyvatelstvo
čeština, slovenština
státní útvar
demokratický stát
vznik:
květen 1945 (osvobození spojeneckými armádami)[zdroj?]
zánik:
únor 1948 (komunistický převrat)[zdroj?]
Státní útvary a území
Předcházející:
Prozatímní státní zřízení Prozatímní státní zřízení
Nástupnické:
Československá republika (1948-1960) Československá republika (1948-1960)

Třetí Československá republika je označení pro obnovený československý stát po osvobození Československa. Třetí Československá republika právně teoreticky navazuje na první republiku a zachovala si její ústavní zřízení včetně ústavní listiny[1], fakticky se však jednalo již o nový stát s totalitními prvky.

Třetí republika představuje přechod od demokratického státu, budovaného po vzoru Francie a Spojeného království, k totalitnímu socialistickému státu, lidově demokratické republice, orientované na Sovětský svaz.

Území a obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Vysídlení Němců z Československa.

Po skončení války v květnu 1945 bylo Československo obnoveno. Bylo sice garantováno, že tato obnova bude provedena podle takzvaných předmnichovských hranic,[zdroj?] tj. v podobě ze srpna 1938. Podkarpatskou Rus však muselo Československo nuceně postoupit Sovětskému svazu. Tři miliony obyvatel německé národnosti byly odsunuty pryč ze země do Německa a Rakouska se souhlasem spojenců.

Politika[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článcích Volby do Ústavodárného shromáždění 1946, Národní fronta Čechů a Slováků a Únor 1948.

Samostatnost poválečné Československé republiky byla oslabena. Již tehdy se v československé politice začala prosazovat závislost na Sovětském svazu, připravovaná Komunistickou stranou Československa za války v Moskvě. Tehdejší společenská nálada byla díky osvobození a ukončení nacistických útrap silně prosovětská.

Původní systém mnoha politických stran byl zredukován do povolených stran tzv. Národní fronty, takže nakonec existovaly v českých zemích čtyři - z nichž nejsilnější byla KSČ (ta získala v českých zemích ve volbách v roce 1946 40,17 % hlasů, dále ČSNS 23,36%, Československá strana lidová 20,24 % a ČSSD 15,58 %. V ČSR získali komunisté 38 % hlasů, Klement Gottwald se stal předsedou vlády.) Komunisté tak zasedli k moci a začali provádět (a připravovat) takové reformy, které by zemi přiblížily k odstranění soukromého vlastnictví a zajištění monopolu moci. Už v říjnu 1945 bylo provedeno znárodnění naprosté většiny průmyslových podniků, bank a pojišťoven. K 1. březnu 1947 bylo znárodněno více než 3000 podniků, v nichž pracovalo 61% zaměstnanců průmyslu.[2] Také v zemědělství došlo v tomto období k velkým vlastnickým změnám, když byly provedeny dvě pozemkové reformy. Třetí, která byla v té době už plánovaná, byla uskutečněna až po únoru 1948.[3] O dva roky později komunisté ovládli dění ve státu již plně a přechod Československa do bloku zemí se socialistickým režimem byl završen.

Jak Beneš, tak i někteří další členové jeho exilové vlády v Londýně tyto přípravy nakonec přinejmenším pasivně tolerovali. Jan Masaryk, exilový a poválečný ministr zahraničí, svůj nesouhlas s politickou situací v březnu 1948 nakonec zaplatil životem za doposud ne zcela vyjasněných okolností (nejspíš vražda).[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Srovnej čl. 1 odst. 1 ústavního dekretu o obnovení právního pořádku.
  2. VEBER, Václav. Osudové únorové dny. Praha : Nakladatelství Lidové noviny, 2008. 426 s. Dále jen Osudové únorové dny. ISBN 978-80-7106-941-6. S. 122.  
  3. Osudové únorové dny, s. 123
  4. Jan Masaryk – úvahy o jeho smrti. Příprava vydání Kremličková Ladislava. Praha : ÚDV. (Svědectví) 1. vydání, neprodejné. Dostupné online. ISBN 80-86621-10-3.  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Třetí Československá republika ve Wikimedia Commons