Přeskočit na obsah

Josef Volman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Josef Volman
Josef Volman
Josef Volman
Narození14. listopadu 1883
Žebrák
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí16. dubna 1943 (ve věku 59 let)
Čelákovice
Protektorát Čechy a MoravaProtektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava
Místo pohřbeníŽebrák
Povolánípodnikatel a průmyslník
RodičeFrantišek Volman
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hrob Josefa Volmana na městském hřbitově v Žebráku

Josef Volman (14. listopadu 1883 Žebrák[1]16. dubna 1943 Čelákovice) byl úspěšný český podnikatel.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Žebráku, jeho otec zde měl malou kovodílnu, ve které získal základy strojařského řemesla. Na počátku století Josef Volman odjel na zkušenou do Spojených států amerických, kde vystudoval chemickou školu a pak ještě obor strojařský, stal se zde také spolumajitelem menšího závodu. Do Čech se vrátil v roce 1910 a rozhodl se usadit v Čelákovicích, kde na západním konci města při silnici na Toušeň zakoupil pozemek na němž vybudoval dílnu a administrativní budovu.

Firma se rychle rozvíjela a v roce 1912 zaměstnávala již 30 dělníků, 6 učňů a jednu administrativní sílu. Od jednoduchých nástrojů a součástek závod brzy přešel na výrobu vrtacích strojů, ručních lisů, nůžek na plech a podobných výrobků. Později se sortiment rozšířil o další složitější a na svou dobu dosti moderní stroje.

Během 1. světové války byla produkce závodu postupně zastavena, protože většina dělníků i samotný majitel byli odvedeni na frontu. Již v roce 1919 byl podnik obnoven a dále se rozvíjel tak, že v roce 1936 zaměstnával 1000 kvalifikovaných dělníků a v roce 1940 v něm pracovalo 2500 zaměstnanců a 260 učňů.

Současně se stavebním rozšiřováním firmy byla v letech 1938–1939 postavena funkcionalistická Volmanova vila od architektů Karla Janů a Jiřího Štursy. Vznikla tím největší realizovaná vila pozdního funkcionalismu v Čechách.

Okupaci snášel Josef Volman těžce, podporoval finančně i materiálně rodiny zatčených členů ilegálního odboje. Ukrýval také ve svém podniku část knihovny a archívu T. G. Masaryka.

Z četných písemných pramenů je patrné, že Volman byl pro město opravdovým mecenášem, podporoval místní spolky, dobročinné i kulturní aktivity i výstavbu bytů pro své zaměstnance.

Firma J. Volman po zestátnění fungovala jako Továrny obráběcích strojů (TOS n. p.), po privatizaci jako TOS a. s.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Jaroslav Špaček: Významný český průmyslník. Zpravodaj města Čelákovic, leden 1991, 2.
  • Jolana Tothová: Podnikatel a mecenáš Josef Volman, in: Jaroslav Špaček, editor: 100 let Městského muzea v Čelákovicích, Čelákovice : Městské muzeum v Čelákovicích, 2004, ISBN 80-902328-8-4
  • Matrika narozených, FÚ Žebrák 23, 60. Ulož. SOA Praha.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]