Volmanova vila

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Volmanova vila
Základní informace
ArchitektiJiří Štursa a Karel Janů
Poloha
AdresaČelákovice, ČeskoČesko Česko
UliceStankovského
Souřadnice
Map
Další informace
Rejstříkové číslo památky16217/2-4124 (PkMISSezObrWD)
Webhttps://www.vilavolman.cz/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Volmanova vila

Volmanova vila v Čelákovicích je významným funkcionalistickým dílem postaveným v letech 1938–1939 českými architekty Jiřím Štursou a Karlem Janů pro místního továrníka Josefa Volmana. Stavitelem byl Karel Bíbr. Velkolepý areál vily je vynikající ukázkou moderního bydlení meziválečné doby, tím nejlepším z českého funkcionalismu a architektury i myšlenek Le Corbusiera, který byl architektům velkou inspirací a vzorem. Představuje vyústění myšlenek moderní architektury a je o to cennější, že v ní nacházíme syntézu různých proudů evropské moderny.

Od konce války do počátku 90. let se zde nacházela mateřská školka, poté byla vila dlouho v dezolátním stavu. Nový život se ji rozhodli vrátit noví majitelé, skupina čelákovických podnikatelů a patriotů. Právě díky ním prošel dům v letech 2002–2015 celkovou rekonstrukcí.[1][2][3] Obnovu areálu svěřili architektonické kanceláři TaK Architects architekta Marka Tichého. Tento počin byl oceněn Cenou poroty v soutěži Stavba roku v kategorii rekonstrukce.[4] V roce 2020 vyšla v nakladatelství Argo monografie Volmanova vila - klenot meziválečné architektury.[5] V září 2022 se Volmanova vila připojila do katalogu moderní architektury Iconic Houses[6] a otevřela prohlídkový okruh návštěvníkům. Vila je jako nemovitá kulturní památka zapsána v Ústředním seznamu kulturních památek ČR.[7] V současné době funguje soukromá památka moderní architektury. Je živým místem, kde se kromě komentovaných prohlídek konají také kulturní i společenské akce.

Umístění vily[editovat | editovat zdroj]

Vila se nachází na oploceném soukromém pozemku na severozápadním okraji Čelákovic, vedle sídliště V Prokopě. Vidět ji lze buď od hlavní brány na pozemek nebo od tůní u vodní nádrže Malvíny a řeky Labe. V okolí je bezplatná možnost parkování na vyznačených místech.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archiweb - Rekonstrukce Volmanovy vily. www.archiweb.cz [online]. [cit. 2019-05-16]. Dostupné online. 
  2. ŠTĚCH, Adam. National rescue: a neglected emblem of avant-garde Czech modernism is reborn. Walpaper [online]. Walpaper, 2016-11-05 [cit. 2022-09-25]. Dostupné online. 
  3. DUZBABOVÁ, Zuzana. Volmanova vila: První o rekonstrukci napsal britský časopis, Češi ji skoro neznají, a to je škoda. TV Architect [online]. TV Architect, 2020-10-15 [cit. 2022-09-25]. Dostupné online. 
  4. Stavba roku 2016
  5. TOTHOVÁ, Jolana; TICHÝ, Marek; SEDLÁKOVÁ, Radomíra. Volmanova vila - Klenot čéské meziválečné architektury. Vydání první. vyd. Praha: Argo 155 s. ISBN 978-80-257-2855-0. 
  6. ICONIC HOUSES
  7. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-01-29]. Identifikátor záznamu 126754 : Vila. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]