Volmanova vila

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Volmanova vila
Volmanova vila v Čelákovicích - celek.JPG
Základní informace
ArchitektiJiří Štursa a Karel Janů
Poloha
AdresaČelákovice, ČeskoČesko Česko
UliceStankovského
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky16217/2-4124 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Volmanova vila

Volmanova vila v Čelákovicích je významným funkcionalistickým dílem postaveným v letech 1938–1939 architekty Jiřím Štursou a Karlem Janů pro místního továrníka J. Volmana. Staviteleme byl Karel Bíbr. Od konce války do počátku 90. let se zde nacházela mateřská školka, poté byla vila dlouho v dezolátním stavu. V současné době je tato ojedinělá stavba po nedávné celkové rekonstrukci.[1] Vila je jako nemovitá kulturní památka zapsána v Ústředním seznamu kulturních památek ČR.[2]

Na podzim 2008 využilo umělecké o. s. Depresivní děti touží po penězích Volmanovu vilu k inscenování Dürrenmattovy hry Návštěva staré dámy, kde se odehrával příběh zchudlého města Dalskabáty, do nějž zavítala místní rodačka, miliardářka s nabídkou rekonstrukce. Tato umělecká site-specific akce spojila genia loci vily s dramatickým textem hry. V průběhu představení byla vila ojediněle zpřístupněna veřejnosti.

Umístění vily[editovat | editovat zdroj]

Vila se nachází na oploceném pozemku na severozápadním okraji Čelákovic, vedle sídliště V Prokopě a nově otevřené komunikace areálem továrny TOS. Vidět ji lze buď od hlavní brány na pozemek nebo od tůní u vodní nádrže Malvíny a řeky Labe.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archiweb - Rekonstrukce Volmanovy vily. www.archiweb.cz [online]. [cit. 2019-05-16]. Dostupné online. 
  2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-01-29]. Identifikátor záznamu 126754 : Vila. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]