Volmanova vila

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Volmanova vila
Volmanova vila v Čelákovicích - celek.JPG
Základní informace
ArchitektiJiří Štursa a Karel Janů
Poloha
AdresaČelákovice, ČeskoČesko Česko
UliceStankovského
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky16217/2-4124 (PkMISSezObrWD)
Webhttps://www.vilavolman.cz/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Volmanova vila

Volmanova vila v Čelákovicích je významným funkcionalistickým dílem postaveným v letech 1938–1939 českými architekty Jiřím Štursou a Karlem Janů pro místního továrníka J. Volmana. Stavitelem byl Karel Bíbr. Velkolepý areál vily je vynikající ukázkou moderního bydlení meziválečné doby, tím nejlepším z českého funkcionalismu a architektury i myšlenek Le Corbusiera, který byl architektům velkou inspirací a vzorem. Představuje vyústění myšlenek moderní architektury a je o to cennější, že v ní nacházíme syntézu různých proudů evropské moderny.

Od konce války do počátku 90. let se zde nacházela mateřská školka, poté byla vila dlouho v dezolátním stavu. V současné době je tato ojedinělá stavba po nedávné celkové rekonstrukci.[1][2][3] Tento počin byl oceněn také Cenou poroty za citlivou rekonstrukci zdevastované památky v soutěži Stavba roku 2016. V roce 2020 vyšla monografie “Volmanova vila - klenot meziválečné architektury” (autoři: Jolana Tothová, Marek Tichý, Radomíra Sedláková, Magdalena Kurfürstová, nakl. Argo), která je dokladem více jak patnáctiletého úsilí spojeného s obnovou a rekonstrukcí vily. V září 2022 se Volmanova vila připojila do prestižní světové sítě ICONIC HOUSES a otevřela prohlídkový okruh návštěvníkům. Vila je jako nemovitá kulturní památka zapsána v Ústředním seznamu kulturních památek ČR.[4]

Umístění vily[editovat | editovat zdroj]

Vila se nachází na oploceném soukromém pozemku na severozápadním okraji Čelákovic, vedle sídliště V Prokopě. Vidět ji lze buď od hlavní brány na pozemek nebo od tůní u vodní nádrže Malvíny a řeky Labe.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archiweb - Rekonstrukce Volmanovy vily. www.archiweb.cz [online]. [cit. 2019-05-16]. Dostupné online. 
  2. ŠTĚCH, Adam. National rescue: a neglected emblem of avant-garde Czech modernism is reborn. Walpaper [online]. Walpaper, 2016-11-05 [cit. 2022-09-25]. Dostupné online. 
  3. DUZBABOVÁ, Zuzana. Volmanova vila: První o rekonstrukci napsal britský časopis, Češi ji skoro neznají, a to je škoda. TV Architect [online]. TV Architect, 2020-10-15 [cit. 2022-09-25]. Dostupné online. 
  4. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-01-29]. Identifikátor záznamu 126754 : Vila. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]