Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé
Znak
Druh jednokomorový
Volební období 1945–1946
Členů 300
Sídlo Praha, Československá republika

Prozatímní národní shromáždění byl zákonodárný sbor ČSR od 28. 10. 1945 do června 1946. Jeho cílem byl přechodný výkon zákonodárné moci do zvolení Ústavodárného národního shromáždění. Ústavním podkladem pro jeho volbu a činnost byl ústavní dekret prezidenta republiky o Prozatímním národním shromáždění.

Hlavní činnost spočívala v přípravě voleb do Ústavodárného shromáždění a provádění běžné zákonodárné činnosti (např. amnestijní zákon).

Složení Prozatímního Národního shromáždění[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam členů Prozatímního Národního shromáždění republiky Československé.

Shromáždění bylo voleno národními výbory na systému paritního zastoupení stran Národní Fronty (4 strany v Česku – KSČ, ČSNS, ČSL, ČSDSD a 2 na Slovensku – KSS, DSS) do skončení revolučního období (28. 10. 1945). Počet poslanců byl 300, jako u Národního shromáždění podle ústavy z roku 1920. Všechny strany měly zhruba po 50 členech, komunisté měli však zhruba 100 poslanců (celkem za KSČ a KSS). Prozatímní národní shromáždění zůstalo v činnosti do zvolení Ústavodárného národního shromáždění.

Během funkce Prozatímního Národního shromáždění došlo k potvrzení Edvarda Beneše ve funkci prezidenta a ratihabici dekretů prezidenta republiky.

Předsedou Prozatímního Národního shromáždění byl Josef David.

Související články[editovat | editovat zdroj]