Přeskočit na obsah

Postupimská konference

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zástupci velmocí na postupimské konferenci (sedící zleva: Clement Attlee, Harry Truman, Josif Stalin)

Postupimská konference byla konference, která se konala v blízkosti německého města Postupim (Potsdam) nedaleko Berlína na zámku Cecilienhof. Trvala od 17. července do 2. srpna 1945.

Účastnila se jí: Josef Stalin za Sovětský svaz, Harry Truman za Spojené státy a zprvu Winston Churchill za Spojené království. Oficiálními účastníky konference byli také ministři zahraničí všech třech mocností. Churchill byl na začátku konference ještě úřadujícím premiérem své země, v důsledku prohraných voleb do Dolní sněmovny dne 3. července 1945 byl však od 28. července nahrazen novým premiérem Clementem Attleem.

Předmětem konference byla poválečná správa Německa, které o devět týdnů dříve, 8. května 1945, bezpodmínečně kapitulovalo, a také uspořádání a rekonstrukce válkou poničené Evropy.

Výsledky konference[editovat | editovat zdroj]

Nová německo-polská hranice na linii Odra-Nisa

Postupimská dohoda[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Postupimská dohoda.

Hlavním výsledkem konference byla Postupimská dohoda, ve které jsou stanoveny následující závěry:

Postupimská deklarace[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Postupimská deklarace.

Druhou částí ujednání byla tzv. Postupimská deklarace, která vyzývala Japonsko ke kapitulaci. Deklaraci podepsali 26. července americký prezident Harry Truman, britský premiér Winston Churchill a čínský vůdce Čankajšek. Sovětský svaz v té době nebyl s Japonskem ve válečném stavu. V deklaraci se stanovují podmínky pro případnou japonskou kapitulaci a Japonsku se vyhrožuje naprostým zničením, pokud nekapituluje.

Další témata[editovat | editovat zdroj]

V průběhu konference se Truman Stalinovi obecně zmínil o „mocné nové zbrani“.[2] Stalin, který již o amerických jaderných zbraních věděl, Trumana v použití libovolné zbraně, která by zkrátila válku proti Japonsku, podpořil.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://studena.valka.cz/postupim.htm
  2. KOCHAŃCZYK, Jan. Polska-Rosja. Chorzów: Videograf, 2014. ISBN 978-83-7835-313-3. Kapitola Gdzie Hiroszima, Gdzie Poczdam, Gdzie Warszawa?, s. 205. (polština) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]