Postupimská konference

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zástupci velmocí na postupimské konferenci (sedící zleva: Clement Attlee, Harry Truman, Josef Stalin)

Postupimská konference byla konference, která se konala v německé Postupimi (nedaleko Berlína) na zámku Cecilienhof od 17. července do 2. srpna 1945. Účastnila se jí tzv. „Velká trojka“: Josef Stalin za Sovětský svaz, Harry Truman za Spojené státy a Winston Churchill za Spojené království (který byl ovšem v průběhu konference po prohraných domácích volbách nahrazen Clementem Attleem). Předmětem konference byla poválečná správa Německa, které o devět týdnů dříve kapitulovalo, uspořádání a rekonstrukce válkou poničené Evropy.

Výsledky konference[editovat | editovat zdroj]

Nová německo-polská hranice na linii Odra-Nisa

Postupimská dohoda[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Postupimská dohoda.

Hlavním výsledkem konference byla Postupimská dohoda, ve které jsou stanoveny následující závěry:

Postupimská deklarace[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Postupimská deklarace.

Druhou částí ujednání byla tzv. Postupimská deklarace, která vyzývala Japonsko ke kapitulaci. Deklaraci podepsali 26. července americký prezident Harry Truman, britský premiér Winston Churchill a čínský vůdce Čankajšek. Sovětský svaz v té době nebyl s Japonskem ve válečném stavu. V deklaraci se stanovují podmínky pro případnou japonskou kapitulaci a Japonsku se vyhrožuje naprostým zničením, pokud nekapituluje.

Další témata[editovat | editovat zdroj]

V průběhu konference se Truman Stalinovi obecně zmínil o „mocné nové zbrani“; Stalin (který byl o americké jaderné zbrani informován) Trumana v použití libovolné zbraně, která by zkrátila válku, podporoval.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]