Anastáz Ivanovič Mikojan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Anastáz Ivanovič Mikojan
Narození 13. listopadu 1895
Sanahin
Úmrtí 21. října 1978 (ve věku 82 let)
Moskva
Místo odpočinku Novoděvičí hřbitov
Národnost Arméni
Povolání politik a diplomat
Ocenění Leninův řád
Hrdina socialistické práce
Řád rudého praporu
Řád Říjnové revoluce
Politická strana Komunistická strana Sovětského svazu
Děti Stěpan Mikojan, Alexej Mikojan, Sergo Mikojan a Vladimir Mikojan
Příbuzní Arťom Mikojan
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anastáz Ivanovič Mikojan (arménsky: Անաստաս Հովհաննէսի Միկոյան; rusky: Анаста́с Ива́нович Микоя́н) (25. listopadu 1895 Sanahin21. října 1978 Moskva), byl sovětský státník arménského původu, který byl politicky činný za éry Stalina a Chruščova. Mikojan se stal roku 1910 členem bolševické strany a jakožto její člen se v Baku mezi lety 1910–1920 účastnil bojů proti odpůrcům bolševismu. Po smrti Vladimira Iljiče Lenina se ve vzniklém mocenském vakuu postavil na stranu Josifa Stalina.

V roce 1941 se stal předsedou Výboru pro zásobování Rudé armády potravinami a oblečením, členem Výboru pro evakuace a Státního výboru pro obnovu hospodářství osvobozených oblastí, od roku 1942 byl členem Státního výboru obrany.

Po Stalinově smrti podporoval Nikitu Chruščova v jeho de-stalinizující politice. Za éry Chruščova podnikl v letech 1955–1964, jakožto první náměstek předsedy Rady ministrů SSSR, mnoho významných oficiálních návštěv jak castrovské Kuby, tak i Spojených států amerických. V roce 1964 byl přinucen k ústupku, který Leonidu Brežněvovi umožnil převzít otěže moci v tehdejším Sovětském svazu. Hierarchicky poté Mikojan spadal právě pod Brežněva, který jej roku 1964 jmenoval předsedou Prezídia Nejvyššího sovětu, přičemž na tomto postu setrval až do rezignace roku 1965.

Mikojan v lidové kultuře[editovat | editovat zdroj]

Mikojanova dlouhověkost a politická obratnost se v 70. letech stala terčem lidového humoru: „От Ильича до Ильича без инфаркта и паралича.“ (Od Iljiče do Iljiče bez infarktu, bez mrtvice.)

Spolupachatel Katyňského masakru[editovat | editovat zdroj]

Příkaz k vraždě podepsaný Stalinem, vrchním sovětským vůdcem, Klimentem Vorošilovem, významným maršálem Rudé armády, Molotovem, Sovětským diplomatem, a také Anastázem Mikojanem, vrchní autoritou Státního výboru obrany a souhlas k vraždě podepsaný Michailem Kalininem a Lazarem Kaganovičem

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Jeho synem byl letecký konstruktér Ivan Mikojan. Vývoji letadel se věnoval rovněž bratr Arťom Mikojan.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Mikojan s pionýry v Berlíně v roce 1954