Přeskočit na obsah

Felipe González Ahedo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Felipe González Ahedo
Narození13. května 1714
Santoña
Úmrtí26. října 1802 (ve věku 88 let)
Cádiz
Povoláníobjevitel a kartograf
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Mapa Velikonočního ostrova od Gonzáleze de Ahedo, výsledek jeho expedice roku 1770 (sever je na mapě dole)

Felipe González de Ahedo (13. května 1714 Santoña, Kantábrie26. října 1802 Cádiz) byl španělský mořeplavec a kartograf, který roku 1770 pro Španělsko anektoval Velikonoční ostrov.

González de Ahedo velel dvěma španělským lodím San Lorenzo a Santa Rosalia, které vypluly na příkaz peruánského místokrále Manuela de Amat y Juniet. Lodě u ostrova přistály 15. listopadu 1770. Výprava byla po té Rogeveenově (1722) teprve druhou evropskou expedicí, která Velikonoční ostrov navštívila. González de Ahedo setrval na ostrově pět dní a provedl prohlídku celého pobřeží. Pojmenoval ostrov Isla de San Carlos („Ostrov sv. Karla“) a vyhlásil nad ním jménem španělského krále Karla III. svrchovanost. Obřadně podepsal s ostrovany smlouvu o anexi a pak vztyčil tři dřevěné kříže na vrcholcích tří malých kopců na úpatí sopky Poike.[1] González de Ahedo popsal ve zprávě ostrov jako téměř nekultivovaný a informoval o sochách moai na pobřeží ostrova.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Felipe González de Ahedo na anglické Wikipedii.

  1. Jo Anne Van Tilburg. Easter Island: Archaeology, Ecology and Culture. British Museum Press, London, 1994. ISBN 0-7141-2504-0