Jacob Roggeveen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jacob Roggeveen
Roggeveen voyage.jpg
Narození1. února 1659
Middelburg
Úmrtí31. ledna 1729 (ve věku 69 let)
Middelburg
Alma materUniverzita v Harderwijku
Povoláníobjevitel
ZaměstnavatelNizozemská západoindická společnost
Funkcesoudce
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Mapa Tichého oceánu od Carla Friedricha Behrense se zakreslením plavby Jacoba Roggeveena roku 1722

Jacob Roggeveen (pokřtěn 1. února 1659 Middelburg, Spojené provincie nizozemské31. ledna 1729 tamtéž) byl nizozemský admirál a průzkumník z Nizozemské Východoindické společnosti, který byl vyslán, aby nalezl Terra Australis, předpokládaný a dosud neobjevený kontinent. Při své plavbě roku 1722 náhodně objevil Velikonoční ostrov.

Výprava za Jižní zemí[editovat | editovat zdroj]

Jacob Roggeveen byl pověřen Nizozemskou Východoindickou společností vedením průzkumné výpravy do Tichého oceánu, jejíž cílem bylo objevení předpokládaného neznámého kontinentu Terra Australis. Výprava vyplula z Nizozemska 1. srpna 1721. Výpravy se zúčastnily tři lodě: Arend s kapitánem Janem Kosterem, Thienhoven s kapitánem Corneliem Boumanem a Afrikaansche Galey na níž velel kapitán Roeloef Rosendaal. Výprava nejprve doplula k Falklandským ostrovům, které přejmenoval na Belgia Australis. Poté proplul průlivem Le Maire a odtud pokračoval do Tichého oceánu. Doplul na Ostrovy Juana Fernándeze, kde setrval od 24. února do 17. března. Následovala další plavba na západ.

Objevení Velikonočního ostrova[editovat | editovat zdroj]

5. dubna 1722 dorazil k dosud neznámému ostrovu, který pojmenoval Velikonoční ostrov. Pojmenoval ho tak z toho důvodů, že v den připlutí k ostrovu byla zrovna velikonoční neděle. Informace, které Roggeveen zaznamenal o ostrovu jsou poměrně chudé. První domorodec, který vstoupil na palubu lodi byl obdarován několika drobnými dárky; to podnítilo zájem dalších domorodců. Během návštěvy domorodců na lodích došlo z jejich strany k několika krádežím, které vyústily až ve střelbu, při níž několik domorodců padlo.[1] Roggeveen zaznamenal, že na ostrově žilo asi 2 000 až 3 000 obyvatel. Zaregistroval také přítomnost soch Moai. Domníval se však, že jsou hliněné a výprava jim nevěnovala výraznou pozornost.

Tichomořské ostrovy[editovat | editovat zdroj]

Poté se vydal na cestu do Batávie, během níž navštívil souostroví Tuamotu, Společenské ostrovy, kde objevil ostrov Bora-Bora a 13. června 1722 dorazil na Samou. Zde byl po nějakou dobu vězněn za porušení práv Nizozemské východoindické společnosti, avšak po propuštění byl společností odškodněn. V roce 1723 se vrátil do Nizozemska.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Francis Maziére, Tajemství velikonočního ostrova, 1971, Orbis, Praha

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • John Dunmore, Who's Who in Pacific Navigation, Melbourne University Press 1972