Balsa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Balsový strom

alternativní popis obrázku chybí
Květ a list balsového stromu, Frances W. Horne
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: slézotvaré (Malvales)
Čeleď: slézovité (Malvaceae)
Rod: balzovník[1] (Ochroma)
Binomické jméno
Ochroma pyramidalis
Urb., 1920
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Balsový strom (Ochroma pyramidale,[2] syn.: O. lagopus Sm., O. boliviana Rowlee, O. bicolor Rowlee, O. concolor Rowlee, O. grandiflora Rowlee, O. limonensis Rowlee, O. obtusa Rowlee, O. peruviana Johnston, O. velutina Rowlee) je strom z čeledi slézovité (Malvaceae) a jediný druh rodu balzovník. Poskytuje velmi lehké dřevo, známé jako balsa.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Přírodní výskyt je v deštných pralesích střední a Jižní Ameriky. Severní hranice rozšíření stromu je jih Mexika,

V zemích výskytu mají balsové stromy odlišné lokální názvy, např. topa (Peru), tacarirua (Venezuela), gatillo (Nikaragua), guano (Honduras), gonote či maho (Mexiko).

Balsové stromy rostou v přírodě v malých skupinkách daleko od sebe. V Equadoru je známa pod jménem boya. Roste velmi rychle. Za 6 měsíců po vyklíčení má kmen průměr kolem 3 cm a je vysoký asi 30 cm. Kácí se po 6 - 10 letech. To má 18 - 25 m a kmen má průměr 30 - 110 cm. Pokud roste volně, dosahuje průměr kmene až 2 m.

Balsové dřevo

Balsové dřevo[editovat | editovat zdroj]

Balsové dřevo je výrazně pórovité a má mimořádně malou hustotu (0,1–0,2, maximálně 0,4 g/cm³).[3] Barva dřeva je obecně světlá, vyskytují se odstíny bílé, šedé či světle hnědé.

Použití balsového dřeva[editovat | editovat zdroj]

Indiáni Jižní Ameriky používají balsové dřevo jako materiál pro stavbu vorů. Ve španělštině slovo balsa znamená vor. Roku 1947 se balsové vory dostaly do obecného povědomí díky plavbě norského cestovatele Thora Heyerdahla, který za použití původních indiánských technologií vyrobil balsový vor, který nazval Kon-Tiki, a vykonal s ním plavbu dlouhou 6800 km napříč Tichým oceánem.

Díky své nízké hustotě je balsové dřevo oblíbeným materiálem pro stavbu leteckých modelů. Balsové dřevo je nejlehčí ze všech dřev na světě.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha : Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. (česky)  
  2. The Plant List [online]. . Dostupné online. (anglicky) 
  3. H.G.Richter, Commercial Timbers