Vardar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vardar
řeka ve Skopje
řeka ve Skopje
Základní informace
Délka toku388 km
Plocha povodí25 400 km²
Průměrný průtok151 m³/s
SvětadílEvropa
Pramen
Ústí
Protéká
Severní MakedonieSeverní Makedonie Severní Makedonie, ŘeckoŘecko Řecko
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Středozemní moře, Egejské moře, Povodí Vardaru (Severní Makedonie 62,83%, Srbsko 25,22%, Řecko 11,94%)[1]
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vardar (makedonsky Вардар, řecky Αξιός) je řeka, která protéká v Severní Makedonii a v kraji Střední Makedonie v Řecku. Je 388 km dlouhá. Povodí má rozlohu 25 400 km².

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Řeka pramení v severomakedonských horách Šar planina a Sucha Gora u Vrutoku. Teče přes mezihorské kotliny, které jsou oddělené soutěskami (např. veleská a demirkapijská). Ústí do zálivu Termaiko Egejského moře, asi 20 km jihozápadně od Soluně.

Vodní stav[editovat | editovat zdroj]

Maxima dosahuje na podzim a v zimě a také na jaře. Minimum má od července do září. Průměrný průtok v místech, kde vtéká do Soluňské nížiny činí přibližně 151 m³/s.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Na řece leží města Gostivar, Jegunovce, Skopje, Veles, Negotino, Demir Kapija, Gevgelija (Severní Makedonie), Polykastro a Axioupoli (Řecko).

Využívá se na zavlažování, v malé míře je voda z řeky také využívána pro některé vodovodní sítě a napájení rybníků. Pro průmyslové užití se využívaly některé přítoky Vadaru (Bregalnica a Pčinja). V 19. století byla řeka splavná a sloužila pro dopravu obilovin, vlny, dřeva apod.

Údolím řeky vedou v přibližně severo-jižním tahu hlavní dopravní tepny Severní Makedonie. Na řeckém území jsou některé břehy a části toku řeky chráněny v rámci oblastí Natura 2000.

Historicky bylo území současné Severní Makedonie podle řeky označováno v minulosti jako tzv. Vardarská Makedonie podle řeky Vardar.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]