Pčinja

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pčinja
Řeka protékající městem Trgovište v Srbsku
Řeka protékající městem Trgovište v Srbsku
Základní informace
Délka toku128 km
Plocha povodí3 140 km²
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Silniční most přes Pčinji u Katlanova v Severní Makedonii

Pčinja (v srbské cyrilici/makedonsky Пчиња, albánsky Pçinjë) je řeka na Balkáně. Je levým přítokem řeky Vardar.[1] Teče na území Srbska a Severní Makedonie. Její vody tečou do Egejského moře.

Povodí řeky zaujímá rozlohu 3140 km², z toho 1247 km² na území Srbska a 1893 km² v Severní Makedonii. Pravidelný průtok Pčinji činí u ústí do Vardaru 14 m³/s. Řeka není splavná. Větší přítoky řeky se nacházejí na území Severní Makedonie; mezi ně patří Bistrica, Petrošnica, Kriva Reka a Kumanovska Reka.

Popis toku[editovat | editovat zdroj]

Řeka vzniká soutokem potoků Tripušnica a Lesnička Reka v jihovýchodním Srbsku. Poté řeka směřuje na západ od pohoří Široka planina. U vesnice Šajince přijímá z pravé strany přítok Korućica a pokračuje jižním směrem úzkým údolím mezi pohořími Rujen a Kozjak. V tomto údolí se také nachází Klášter Prohor Pčinjski, kde se během druhé světové války uskutečnilo protifašistické zasedání. 45 km od kláštera poté tok překračuje státní hranici mezi Srbskem a Severní Makedonií.

83 zbývajících kilometrů řeka teče jihozápadním směrem. Koryto řeky je poměrně hluboké, vyskytují se různé peřeje.[2] Poté protéká rovnou krajinou a meandruje. Vede vesnicemi Karlovce, Dragomance, Strnovac, Vojnik, Klečevce, Pčinja, Studena Bara, Gorno Konjare a Dolno Kornjare. Nedaleko poslední zmíněné vsi se nachází Katlanovska Banja, známé severomakedonské lázně. Do Vardaru se řeka vlévá mezi městy Skopje a Veles u vesnice Kožle v nadmořské výšce 760 m n. m.[1]. Od Katlanova až po ústí protéká opět hlubokým údolím.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pčinja na srbské Wikipedii.

  1. a b Profil řeky na portálu ribar.mk (makedonsky). www.ribar.com.mk [online]. [cit. 2017-02-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-11-15. 
  2. Profil řeky na portálu raft.cz

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]