Severoanatolský zlom

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Snímek ukazuje oblast Malé Asie s vyznačeným Severoanatolským zlomem (žlutě) i se směrem pohybu

Severoanatolský zlom (turecky Kuzey Anadolu Fay Hattı) je aktivní pravostranný transformní zlom probíhající Tureckem oblastí Anatolie v délce 1200 km[1] až 1400 km,[2] který vzniká na rozhraní dvou litosférických desek: Euroasijské a Anatolské. Zlom se rozkládá od Východoanatolského zlomu západně, propagující přes severní Turecko do Egejského moře. Výsledkem pohybu na zlomu je vznik extenzivní pánve, tzv. pull apart basin, v podobě Marmarského moře.[3]

Na zlomu probíhá aktivní pohyb, čímž vzniká řada různě silných zemětřeseních mající za následky různé škody na majetku a na životech.[3] Z dlouhodobého pohledu byl ve 20. století znatelný pohyb výskytu zemětřesení na zlomu směrem na západ.[4][3] Výzkum historických zemětřesení naznačuje, že pohyb výskytu zemětřesení má rychlost okolo 50 km/rok západním směrem.[2] S ohledem na tento pohyb panují značné obavy o bezpečnost téměř 13 milionového Istanbulu, který leží 20 kilometrů severně od zlomu, a ke kterému se postupně zemětřesení přibližují.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The North Anatolian fault [online]. American Geophysical Union [cit. 2014-01-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b Space-time migration of earthquakes along the North Anatolian fault zone and seismic gaps [online]. Pure and applied geophysics [cit. 2014-01-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b c The North Anatolian Fault [online]. Lamont -Doherty Earth Observatory - Columbia University [cit. 2014-01-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Stein, R. S. (1997).  "Progressive failure on the North Anatolian fault since 1939 by earthquake stress triggering". Geophysical Journal International 128 (3): 594–604. American Geophysical Union. 
  5. BARNES, Katherine. Clock ticking for an Istanbul earthquake [online]. Nature [cit. 2014-01-02]. Dostupné online. (anglicky)