Přeskočit na obsah

Lava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lava
řeka v Olsztyně u osady Brzeziny
řeka v Olsztyně u osady Brzeziny
Základní informace
Délka toku289 km
Plocha povodí7130 km²
Průměrný průtok40,4 m³/s
SvětadílEvropa
Hydrologické pořadí01010000212104300010312
Pramen
Ústí
Protéká
PolskoPolsko Polsko (Varmijsko-mazurské vojvodství), RuskoRusko Rusko (Kaliningradská oblast)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Baltské moře, Pregola
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lava (litevsky Alna, rusky Лава, polsky Łyna, německy Alle) je řeka ve Varmijsko-mazurském vojvodství v Polsku a v Kaliningradské oblasti v Rusku. Je 289 km dlouhá. Povodí má rozlohu 7130 km².

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramení 1 km na východ od vsi Łyna, 22,5 km na východ od Grunwaldu (20 km od bojiště) v Polsku v oblasti Mazurských jezer. Pramen je chráněn jako krajinná rezervace Pramen Łyny, neboť se zde setkáváme s poměrně řídkým jevem zpětné eroze. Zpočátku teče směrem severním, protéká řadou jezer (Brzeźno Duże, Kiernoz Mały, Kiernoz Wielki, Jezioro Łańskie, Ustrych), dále protéká městem Olsztyn, jezerem Jezioro Mosąg, městy Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, za kterým se odklání k severovýchodu, dále městem Bartoszyce, za kterým pokračuje k východu a začíná více meandrovat, dále protéká městysem Sępopol, za kterým se vrací do směru severního protéká mezi vesnicemi Masuny (vpravo) a Stopki, za kterými protíná státní hranici s Kaliningradskou oblastí Ruska, až k této hranici sahá Friedlandská (Pravdinská) přehrada vodní elektrárny v Romuvě (dnes Pravdinsku) (postavena v letech 1920 - 1924, plocha 280 ha, první ve východopruské části Výmarské republiky, s nynějším výkonem 1,14 MW). Dále protéká městem Romuva (dnes Pravdinsk), za kterým se meandrovitě stáčí do směru celkově severovýchodního, protéká sídly Kurortnoje, Družba, kde se vlévá pravostranný přítok Omet (dnes Stogovka) a Mazurský kanál, dále protéká sídly Izvilino, Suchodol'je, městem Vėluva (Znamensk), za kterým se vlévá zleva do řeky Pregola.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Vodní stav[editovat | editovat zdroj]

Zdroj vody je sněhový, dešťový a podzemní. Průměrný roční průtok vody v ústí činí 40,4 m³/s. Zamrzá v zimě na 2 až 3 měsíce.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Na dolním toku je možná vodní doprava. Je spojená Mazurským kanálem s jezerem Mamry. Na řece leží město Romuva (Pravdinsk).

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]