Rosatom

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rosatom
Sídlo v Moskvě
Sídlo v Moskvě
Základní údaje
Právní forma ruská státní společnost
Datum založení 2007
Zakladatel Vladimir Putin
Adresa sídla Moskva, Rusko
Souřadnice sídla
Klíčoví lidé Sergej Kirijenko
Charakteristika firmy
Oblast činnosti energetika
Obrat 967,4 mld. ₽ (2017)[1][2]
821,2 mld. ₽ (2015)[3][4]
Výsledek hospodaření 64,5 mld. ₽ (2014)[5]
Celková aktiva 3,4 bil. ₽ (2017)[1]
2 bil. ₽ (2015)[4]
Zaměstnanci 256 600 (2015)
Dceřiné společnosti Techsnabexport
OKBM Afrikantov
Atomenergoprom
Atomstrojexport
Všeruský vědecko-výzkumný ústav automatiky N. L. Duchova
Identifikátory
Oficiální web www.rosatom.ru/en/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rosatom (rusky Росатом, celým názvem Federální agentura pro atomovou energii Ruské federace, rusky Федеральное агентство по атомной энергии России) je ruská státní korporace sídlící v Moskvě se zaměřením na jadernou energetiku. V současnosti pod Rosatom spadá přes 360 podniků v různých odvětvích jaderného i nejaderného průmyslu. Mezi hlavní pole působnosti jednotlivých složek koncernu patří především vývoj a výzkum mírového a vojenského využití nukleární energie a vylepšování bezpečnosti jaderných zařízení a ochrany před ionizujícím zářením. Dále se podílí na výrobě izotopů pro lékařskou radiologii, na výrobě superpočítačů i softwaru pro jadernou energetiku. Podnik má i řadu nejaderných odvětví, například vyrábí syntetická polymerová nanovlákna s využitím v letectví, kosmonautice, automobilovém průmyslu, loďařském průmyslu a těžebním průmyslu. Rosatom jakožto jediná společnost na světě[zdroj?] vyrábí jaderné ledoborce pro zprůchodnění tzv. severní cesty nad Arktidou.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost vznikla v roce 2007 na základě federálního zákona z téhož roku, a to transformací Federální agentury pro atomovou energii ve státní uskupení. Zmíněná agentura měla kořeny v Ministerstvu atomové energie a průmyslu SSSR, později po rozpadu Sovětského svazu známému pod názvem Ministerstvo pro atomovou energii Ruské federace.

Od roku 2005 vede společnost bývalý ruský ministr energetiky a premiér Sergej Kirijenko.[6]

Činnost[editovat | editovat zdroj]

Společnost svou činností jako jedna z mála na světě (další je například francouzská Areva) pokrývá celý jaderný cyklus, počínaje těžbou uranu (Uranový holding ARMZ), výrobou jaderného paliva (TVEL, dodává i pro české elektrárny), konstrukcí atomových reaktorů po kompletní výstavbu jaderných elektráren (Atomenergoprom; OKB Gidropress), nakládání s vyhořelým jaderným palivem a likvidaci odstavených reaktorů. Spravuje také ruskou flotilu atomových ledoborců.

V současnosti je společnost Rosatom první na světě v počtu zakázek na výstavbu jaderných reaktorů. K roku 2018 měl ve svém portfoliu ve výstavbě 39 jaderných reaktorů ve více než 12 zemích světa. Jediným vážným konkurentem koncernu v oblasti jaderné energetiky je Čína;[7] americká konkurence Westinghouse se od roku 2017 vzpamatovává z nedávného bankrotu.[8]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Итоги деятельности Государственной корпорациипо атомной энергии «Росатом» за 2017 год. Dostupné online.
  2. Рейтинг крупнейших компаний России по объему реализации продукции. Dostupné online. [cit. 2018-10-28]
  3. Dostupné online.
  4. a b účetní závěrka. Dostupné online.
  5. Dostupné online.
  6. Sergej Kirijenko: profil (rus). www.rosatom.ru [online]. [cit. 2011-10-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-01-17. 
  7. Russia leads the world at nuclear-reactor exports. The Economist. Dostupné online [cit. 2020-06-14]. ISSN 0013-0613. (anglicky) 
  8. Westinghouse emerges from Chapter 11 : Corporate - World Nuclear News. world-nuclear-news.org [online]. [cit. 2020-06-14]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]