Rosatom

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Rosatom
Sídlo v Moskvě
Sídlo v Moskvě
Právní forma state corporation (Russia)
Založeno 2007
Zakladatel Vladimir Putin
Sídlo Moskva a Bolshaya Ordynka Street
Souřadnice sídla
Klíčoví lidé Sergej Kirijenko
Obrat 821,2 mld. ₽ (2015)[1][2]
Výsledek hospodaření 64,5 mld. ₽ (2014)[3]
Celková aktiva 2 bil. ₽ (2015)[2]
Zaměstnanci 256 600 (2015)
Dceřiné společnosti Tekhsnabexport
OKBM Afrikantov
Atomenergoprom
Oficiální web www.rosatom.ru/en/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rosatom (rusky РосАтом nebo také celým názvem Federální agentura pro atomovou energii Ruské federace, rusky Федеральное агентство по атомной энергии России) je federální orgán Ruska, který stojí v čele civilního a vojenského jaderného průmyslu v zemi. Tuto firmu kontroluje a vlastní ruský stát. Má stejnou zodpovědnost jako regulační orgány v jiných zemích: NRC ve Spojených státech, ASP ve Francii atd. Tato organizace sídlí v Moskvě. Zabývá se atomovou energií, správou a řízením všech jaderných aktiv (civilních i vojenských) Ruské federace a v neposlední řadě určováním a úpravou pravidel a standardů pro atomový průmysl spadající do její kompetence.

Společnost vznikla v roce 2007 na základě federálního zákona z téhož roku, a to transformací Federální agentury pro atomovou energii ve státní uskupení. Zmíněná Federální agentura měla kořeny v Ministerstvu atomové energie a průmyslu SSSR, později po rozpadu Sovětského svazu známému pod názvem Ministerstvo pro atomovou energii Ruské federace.

Mezi hlavní pole působnosti jednotlivých složek společnosti patří především vývoj a výzkum mírového a vojenského využití nukleární energie, vylepšování bezpečnosti jaderných zařízení a ochrany před ionizujícím zářením, a také reprezentace Ruska a jeho postojů k dané problematice ve světě.

Společnost svou činností jako jedna z mála na světě (další je například francouzská Areva) pokrývá celý jaderný cyklus, počínaje těžbou uranu (Uranový holding ARMZ), výrobou jaderného paliva (TVEL, a.s., dodává i pro české JE), konstrukcí atomových reaktorů po kompletní výstavba jaderných elektráren (Atomenergoprom, a. s. ; OKB Gidropress), nakládání s vyhořelým jaderným palivem a likvidaci odstavených reaktorů. Spravuje také ruskou flotilu atomových ledoborců.

Od roku 2005 vede společnost bývalý ruský ministr energetiky a premiér Sergej Kirijenko.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Dostupné online.
  2. a b účetní závěrka. Dostupné online.
  3. Dostupné online.
  4. Sergej Kirijenko: profil (rus)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]