Areva

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Areva je francouzská státní korporace, zaměřující svou činnost na jadernou energetiku.

Sídlí v budově Tour Areva v pařížské čtvrti Coubervoie. Vznikla v roce 2001 fúzí tří firem - Framatom, Cogema a Technicatom. Francouzský stát vlastní asi 90 % akcií Arevy, která je mimo jiné členem aliance GNPE (Global Nuclear Energy Partnership).

Nejvýznamnější oblastí zájmů Arevy je jaderná energetika. Zabývá se vším co souvisí s jaderným palivem (divize Areva Nuclear Cycle), výrobou a instalací součástí komerčních jaderných reaktorů (Areva Nuclear Power) a v neposlední řadě také vývojem nových typů reaktorů a výrobou jaderných pohonných jednotek pro námořnictvo (Areva Technicatom). Další oblastí zájmů Arevy je využívání obnovitelných zdrojů energie. Jedná se o jedinou společnost na světě, která svou činností pokrývá celý jaderně-palivový cyklus, od těžby uranu po stavbu jaderných elektráren na klíč.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost Framatom byla založena v roce 1958 několika francouzskými firmami a americkým Westinghouse, jejím cílem bylo zajišťovat budování jaderných elektráren vybavených Tlakovodním reaktorem (PWR) společnosti Westinghouse v Evropě. Prvním takovým projektem pak byl jeden z návrhů na stavbu jaderné elektrárny Chooz na hranici s Belgií. V té době se o technologii PWR začaly zajímat i ryze francouzské firmy, např. Électricité de France (EDF), státem vlastněná energetická společnost, která ve spojení s belgickými firmami Framatomu konkurovala v tendru s vlastním projektem. Zakázku na klíč získal Framatom. Na počátku osmdesátých let ale přešel Framatom plně pod francouzskou kontrolu a začal vyvíjet reaktor EPR - tedy evropský tlakovodní reaktor. Na přelomu tisíciletí pak došlo ke sloučení Framatomu s těžařskou korporací Cogema a jaderným Technicatomem. Do června 2011 řídila korporaci manažerka Anne Lauvergeon, která byla svého času poradkyní prezidenta Francoise Mitterranda a ředitelkou telekomunikační společnosti Alcatel. Arevu vedla Anne Lauvergeon po dobu deseti let, v roce 2011 skončilo funkční období a francouzské ministerstvo průmyslu a obchodu se rozhodlo ho neprodloužit. Jejím nástupcem se stal Luc Oursel, dosavadní náměstek. Francouzská vláda vyjádřila spokojenost se současnou politikou Arevy a vyzvala k jejímu dalšímu rozvíjení. [1]

Reaktory[editovat | editovat zdroj]

EPR[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o tlakovodní reaktor generace III+ vyvinutý ve spolupráci s EDF a Siemens AG. U tohoto reaktoru je kladen důraz na účinná a jednoduchá bezpečnostní opatření a vysoký výkon. Jako palivo může používat buď uran obohacený na pět procent, nebo kombinaci uranu a plutonia. V současnosti jsou ve stavbě čtyři reaktory - Olkiluoto 3 (Finsko), Flamaville 3 (Francie) a dva v čínském Taishan. Zájem o tento typ rektoru projevilo mnoho dalších států, mimo jiné se s ním Areva účastní tendru na dostavbu Temelína.

Atmea 1[editovat | editovat zdroj]

Nový typ reaktoru zacílený na rozvinuté i rozvojové země je vyvíjený ve spolupráci s Mitsubishi.

Kerena[editovat | editovat zdroj]

Na rozdíl od předchozích se jedná o Varný reaktor (BWR) generace III+, prozatím známý jako SWR-1000. Návrh využívá německých zkušeností s tímto typem reaktoru, především pak poznatky z provozu dvou reaktorů v elektrárně Gundremmingen.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  1. Zpráva o odchodu Anne Lauvergeon z funkce

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]