Dům Sovětů (Kaliningrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dům Sovětů (Kaliningrad)
Dům Sovětů v roce 2016
Základní informace
Architekt Lev Valentinovič Misožnikov
Poloha
Adresa Kaliningrad, RuskoRusko Rusko
Souřadnice
Dům Sovětů (Kaliningrad)
Dům Sovětů (Kaliningrad)
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dům Sovětů (rusky Дом советов) v Kaliningradu je velká mnohopatrová betonová stavba a jeden ze symbolů města. Nachází se ve čtvrti Altstadt (rusky Альтштадт).

Budova byla postavena po roce 1945, když Sovětský svaz obsadil Východní Prusko. Po obsazení se na místě budoucí budovy nacházely ruiny starého hradu, ty byly nakonec roku 1969 odstřeleny. O rok později začala tedy stavba celé veliké budovy, kde měly sídlit jako úřady pro město, tak i pro jeho oblast.

Podloží stavby však nedosahovalo dostatečné pevnosti, postupně se objevily problémy se statikou a stavba nakonec musela být v druhé polovině 80. let zastavena. Přestože v časech perestrojky existovaly jisté plány jak Dům Sovětů využít, nerealizoval se žádný. Po roce 1991 se začalo o budově otevřeně mluvit jako o symbolu komunistické zrůdnosti vůči bývalému německému městu a jeho předválečných památkách.

I přes mnohé spory mezi investory a městem se podařilo nakonec budovu dokončit. Nebylo to sice podle plánu, to měl již být dům otevřen roku 2005 k 750. výročí založení města, ale o rok později. V současnosti tu mají vzniknout obchodní prostory.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]