Královec (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hrad v roce 1895

Královský hrad (německy Königsberger Schloss) stojící vedle katedrály byl do roku 1945 symbolem Královce (dnes ruský Kaliningrad).

Historie[editovat | editovat zdroj]

V dobách Pruska se zde nacházel hrad Tuwangste (také: Twangste, Twangst, Twongst, Twoyngst). Název se odvozoval od pruského slova „wangus“, kterým se označovalo sekání dubového dřeva, které bylo symbolem Perkuna. Po připadnutí Sambie křižákům v roce 1255 byl hrad nazván Regiomontium (Královská Hora) na počest Přemysla Otakara II., který se účastnil zdejší křižácké výpravy. Hrad byl výrazně přestavěn ve 14. a 17. století. (mj. Joachimem Ludwigem Schultheissem z Unfriedu). Po začlenění Královských Prus do Polska byl hrad od roku 1457 sídlem velmistra křižáckého řádu, od roku 1525 zde sídlila pruská knížata. V roce 1701 se v zámeckém kostele odehrála korunovace krále Fridricha I., v roce 1861 krále Wilhelma I.

Před druhou světovou válkou bylo v části hradu umístěno muzeum, v době druhé světové války zde byla přechovávána ukradená Jantarová komnata, která byla posléze odvezena neznámo kam. Hrad byl rozsáhle poškozen po britském bombardování Královce v srpnu 1944, zachovaly se jen silné obvodové zdi, další škody napáchala Rudá armáda, pobývající v místě v květnu roku 1945. Dle závěrů postupimské konference Královec připadl po válce SSSR, v roce 1946 byl přejmenován na Kaliningrad. Pozůstatky hradu byly na příkaz L. I. Brežněva coby symbol pruského militarismu, i přes četné protesty studentů a intelektuálů, v roce 1968 vyhozeny do povětří a na jeho místě byl postaven Dům Sovětů.

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Královec ve Wikimedia Commons