Jakov Sverdlov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jakov Sverdlov
Свердлов Яков Михайлович.jpg
Narození 3. června 1885
Nižnij Novgorod
Úmrtí 16. března 1919 (ve věku 33 let)
Moskva
Příčina úmrtí Španělská chřipka a chřipka
Místo odpočinku Hřbitov u Kremelské zdi
Politické strany Komunistická strana Sovětského svazu
Russian Social Democratic Labour Party (bolshevik)
Manžel(ka) Klavdija Timofejevna Novgorodtseva
Děti Andrei Sverdlov
Příbuzní Zinovij Peškov
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Jakov Sverdlov

Jakov Michajlovič Sverdlov (rusky Яков Михайлович Свердлов, 3. června 1885 Nižnij Novgorod - 16. března 1919 Orel) byl bolševický stranický předák a vůdce RSFSR. Jeho bratr byl francouzský generál Zinovij Peškov.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodil se židovským rodičům, jeho otec pracoval jako rytec. V roce 1902 se připojil k Ruské sociálně demokratické dělnické straně, a roku 1903 do její bolševické frakce, vedené Leninem.

Zapojil se do revoluce z roku 1905. Roku 1906 byl zatčen, většinu času až do roku 1917 pobýval buďto ve vězení nebo v exilu.

Na začátku první světové války byl ve vyhnanství v Turuchansku na Sibiři, kde se setkal se Stalinem.

Revoluce 1917[editovat | editovat zdroj]

Sverdlov na poštovní známce z roku 1985

Po únorové revoluci roku 1917 se vrátil do Petrohradu a byl znovu zvolen do ústředního výboru. Sehrál důležitou roli v plánování říjnové revoluce.

Později bylo zjištěno, že organizoval exekuci cara Mikuláše II. a jeho rodiny, která se odehrála 17. července 1918, a že tedy byl za tento zločin plně odpovědný. Vyhlásil Rudý teror, kampaň poprav a věznění, přičemž všechny oběti teroru jsou mu právem přičítány.

Někdy je označován jako první vůdce Sovětského svazu. Toto označení je však chybné, poněvadž Sovětský svaz vznikl v roce 1922, tři roky po jeho smrti. Každopádně byl po říjnové revoluci zvolen vůdcem ruské SFSR.

Divadlo a Sverdlovův pomník v zasněženém Jekatěrinburgu

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Podle jedné verze zemřel na chřipku v Orlu během chřipkové epidemie. Byl pohřben v Kremelské zdi, kde byly později pohřbeni i ostatní bolševici.

Podle jiné verze zemřel na tuberkulózu. Podle další verze navštívil Morozovovu továrnu v Orlu, kde se prý těžce zranil. Skutečná fakta o jeho smrti zůstávají tajemstvím dodnes.

V letech 19241991 nesl Jekatěrinburg na jeho počest jméno „Sverdlovsk“. Ukrajinský Dovžansk po něm byl pojmenován v letech 19382016.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Yakov Sverdlov na anglické Wikipedii.