Zločin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Další významy jsou uvedeny v článku Zločin (rozcestník).

Zločin je označení pro zásadním způsobem zlý čin[zdroj?], který pachatele v případě odhalení zpravidla vyděluje ze společnosti a staví do pozice zločince, který má být potrestán. Původně[kdy?] právní systémy navazovaly na přirozené pojetí morálky a práva a tento pojem se v soudní praxi používal pro činy, které byly trestány.[zdroj?] Pod vlivem pozitivistického pojetí práva a odluky práva od morálky se pro výrazněji trestané druhy činů v některých zemích začal používat morálně indiferentní pojem trestný čin.

Z českého právního řádu termín „zločin“ vymizel v roce 1950 s nahrazením rakousko-uherského zákona o zločinech a přečinech novým trestním zákonem. Podobně jej neznal ani trestní zákon z roku 1964.

Nový trestní zákoník platný od 1. ledna 2010 tento pojem obnovil, přičemž se jím označuje kategorie závažnějších trestných činů jako protiklad pojmu přečin. Zločinem je každý trestný čin, který je spáchán úmyslně a pokud za něj hrozí trest odnětí svobody s horní hranicí trestní sazby pět a více let. Zákon navíc zná tzv. zvlášť závažné zločiny, u nichž činí tato horní hranice trestní sazby alespoň deset let.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Téma Zločin ve Wikicitátech
  • Slovníkové heslo zločin ve Wikislovníku