Zlo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Zlo je pojem popisující cokoliv, co je špatné, nevhodné, nemorální či škodlivé. Jedná se o vyjádření absolutní negativity a odporu.

Je protikladem dobra a součástí základního protikladu vůbec. V mnoha kulturách jej symbolizuje smrt, zatímco dobro život. Podle některých monoteistických náboženství (například křesťanství a islámu) je centrem zla peklo, jeho vládcem pak Lucifer nebo Satan. Odtud zločin, zloděj.

Theodicea[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Teodicea.

Pojem teodicea označuje ve filosofii problém mezi božskou dobrotou všemohoucností a spravedlností ve vztahu k lidskému prožívání bolesti a zla.

Ospravedlnění boha za zlo na tomto světě. Bůh není původcem zla, poněvadž ze všech možností vybral to nejlepší, to zlo, které se na světě děje, je v pravdě tím nejmenším možným zlem.
— G.W. Leibniz

Další variantou rozšířenou především v křesťanství {{Citation needed}}je, že původ zla je ve svobodné vůli a ta je nutná proto, aby mohl člověk milovat{{Citation needed}}. To znamená že Bůh dal lidem svobodnou vůli kvůli lásce, protože ta není možná bez svobody, čímž otevřel možnost také nenávidění a zlu. Co se týká nezapřičiněných zel, je výklad o něco složitější. Zpravidla může být vnímáno jako prostředek k něčemu dobrému (jestliže se stane zemětřesení, vznikne zároveň s ním také vlna dobrého), ale uspokojující vysvětlení není možné bez duchovního přesahu věci{{Citation needed}}.

Zlo neexistuje nebo v krajní míře, neexistuje pro něj samotné. Zlo – to je prostě nepřítomnost Boha. Podobně tmě a chladu, toto slovo bylo vytvořené člověkem, aby popsalo nepřítomnost Boha. Bůh nevytvářel zlo. Zlo – to není víra ani to není láska, které existují jako světlo a teplo. Zlo je výsledek nepřítomnosti “Božské lásky” v srdci člověka. Je to podobné tomu, jako když chlad přichází tehdy, když není teplo, nebo tma, když není světlo. Slova odpovědi při přednášce mladého studenta Alberta Einsteina.{{Citation needed}}

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Sobotka, M., Znoj, M.,Moural, J.: Dějiny novověké filosofie od Descarta po Hegela, Pha 1994
  • Kushner Harold S.: Když se zlé věci stávají dobrým lidem, Portál 2005 (ISBN 80-7367-053-4)
  • Říčan, Pavel; Brichcín, Petr (2001): Dobro, zlo a lidský vztah v Jungovské perpektivě. In I. Schuller (ed.), Psychólogia pre bezpečný svet (22- 27). Bratislava: Stimul

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zlo jako argument pro existenci Boha? [online]. . Dostupné online.