Ivan Polzunov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ivan Polzunov
Ivan Polzunov.JPG
Narození 14. března 1728
Jekatěrinburg
Úmrtí 27. května 1766 (ve věku 38 let)
Barnaul
Příčina úmrtí tuberkulóza
Alma mater Ekaterinburg plant
Zaměstnavatel Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ4078417
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Model Polzunovova parního stroje

Ivan Ivanovič Polzunov (rusky Иван Иванович Ползунов), (14. března 1728, Jekatěrinburg27. května 1766, Barnaul) byl ruský mechanik, vynálezce dvoucylindrového parního stroje.

Pocházel z rodiny vojáka, v roce 1742 absolvoval hornické učiliště v Jekatěrinburgu, kde později pracoval v dílně Nikity Bachareva, od roku 1747 byl zaměstnancem měďných a stříbrných dolů v Barnaulu. Prostudoval práce Michaila Lomonosova o anglických výzkumech v oblasti využití páry a roku 1763 vyrobil první parní stroj v Rusku. Díky použití dvou cylindrů nebyl Polzunovův stroj závislý na stálém přísunu studené vody jako Newcomenův atmosferický parní stroj. Za svůj vynález byl povýšen na poručíka. V roce 1765 uvedl do provozu zdokonalený stroj o rekordním výkonu 32 koňských sil, který byl 18 metrů vysoký. O fungování tohoto stroje podává svědectví švédský vědec a cestovatel Erik Laxmann. O rok později však Polzunov zemřel na tuberkulózu, jeho stroj byl v chodu ještě tři měsíce, ale pak se pokazil a nikdo ho nedokázal opravit, správa dolů proto přešla na parní stroje anglického typu a Polzunovův vynález upadl v zapomnění.

Po Ivanu Polzunovovi je pojmenován kráter na odvrácené straně Měsíce a planetka 2771 Polzunov, jeho jméno nese také Altajská státní technická univerzita I. I. Polzunova v Barnaulu. V Rusku se nachází také řada Polzunovových soch a ulic pojmenovaných jeho jménem, barnaulský spisovatel Mark Judalevič o něm napsal životopisnou divadelní hru.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]