Šanghajská organizace pro spolupráci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Šanghajská organizace pro spolupráci
Vznik14. června 2001
SídloPeking, Čína
Úřední jazykruština a čínština
Generální tajemníkVladimir Norov, Zhang Deguang, Bolat Nurgaliyev, Muratbek Imanaliyev, Dmitry Mezentsev, Rashid Alimov a Zhang Ming
Oficiální webeng.sectsco.org, chn.sectsco.org a rus.sectsco.org
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Šanghajská organizace pro spolupráci:
     členské státy
     pozorovatelské státy
     partnerský dialog

Šanghajská organizace pro spolupráci (zkráceně ŠOS; rusky Шанхайская организация сотрудничества, Šanhajskaja organizacija sotrudničestva (ШОС), čínsky 上海 合作 组织) je regionální mezivládní organizace, která byla založena 15. června 2001 představiteli Číny, Ruska, Kazachstánu, Tádžikistánu, Kyrgyzstánu a Uzbekistánu. S výjimkou Uzbekistánu byly všechny ostatní členské státy součástí Šanghajské pětky, organizace, která byla založena na základě podpisů smluv v letech 1996 a 1997 mezi Čínou, Kazachstánem, Kyrgyzstánem, Ruskem a Tádžikistánem o posílení důvěry ve vojenské oblasti a o snížení ozbrojených sil ve vzájemných příhraničních oblastech.[1] Indie a Pákistán se plnohodnotnými členy ŠOS stali 9. června 2017 na summitu v Astaně, předtím měli pozorovatelský status.[2] Írán se stal plnohodnotným členem 4. července 2023 na 23. summitu pod předsednictvím Indie.[3] Dříve měl pozorovatelský status.[4]

ŠOS není vojenská aliance (jako například NATO), ani otevřeným bezpečnostním fórem (jako například ASEAN), ale profiluje se do neutrální polohy. Hlavními cíli organizace byly vyhlášeny: posílení stability a bezpečnosti v širším prostoru, boj proti terorismu, separatismu a extremismu, boj proti obchodu s drogami, hospodářská spolupráce, partnerství v oblasti energetické, vědecké a kulturní spolupráce.[5]

Pozorovatelský status mají Afghánistán, Bělorusko, a Mongolsko. Partnerský dialog pak se Šanghajskou organizací pro spolupráci vedou Arménie, Ázerbájdžán, Kambodža, Nepál, Srí Lanka a Turecko.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Šanghajská organizácia spolupráce na slovenské Wikipedii.

  1. The Shanghai Cooperation Organisation [online]. Šanghajská organizace pro spolupráci. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. (anglicky) 
  2. India, Pakistan become full members of SCO. The Times of India [online]. 2017-06-09. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Иран вступил в Шанхайскую организацию сотрудничества. tass.ru [online]. TASS, 2023-07-04 [cit. 2023-07-07]. Dostupné online. (rusky) 
  4. Iran to become 'full-fledged' SCO member in July. thecradle.co. The Cradle, 2 June 2023. Dostupné online [cit. 3 June 2023]. (anglicky) 
  5. ROGOV, Dmitry. Šanghajská organizace pro spolupráci. 2015. Bakalářská práce. Vysoká škola ekonomická, Katedra mezinárodního obchodu. Vedoucí práce Jaroslav Halík. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]