Reinhold Glier

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Reinhold Glier
Rodné jménoReinhold Ernst Glier a Рейнгольд Моріцевич Глієр
Narození30. prosince 1874jul. / 11. ledna 1875greg.
Kyjev
Úmrtí23. června 1956 (ve věku 81 let)
Moskva
Místo pohřbeníNovoděvičí hřbitov
Alma materMoskevská státní konzervatoř (1894–1900)
Povoláníhudební skladatel, dirigent, choreograf, muzikolog, hudební pedagog, vysokoškolský učitel, skladatel filmové hudby a klavírista
Významná dílaSymphony No. 3
Rudý mák
Oceněnínárodní umělec SSSR (1938)
zasloužilý umělecký činovník RSFSR
zasloužilý umělec RSFSR
Leninův řád
národní umělec Uzbecké SSR
národní umělec RSFSR
Pamětní medaile 800. výročí Moskvy
… více na Wikidatech
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Reinhold Moricevič Glier, též Glière, rodným jménem Reinhold Ernest Glier, ukrajinsky Рейнгольд Моріцевич Гліер (11. leden 1875, Kyjev23. červen 1956, Moskva) byl ruský a sovětský hudební skladatel a hudební pedagog německo-polského původu. K jeho nejznámějším dílům patří balet Rudý mák a symfonie Ilja Muromec (třetí symfonie).

Život[editovat | editovat zdroj]

Na Kyjevské hudební škole ho hru na housle učil Otakar Ševčík. Poté, roku 1894, začal studovat na Moskevské státní konzervatoři, kde ho housle učil další Čech: Jan Hřímalý. Skladbu pak Michail Michajlovič Ippolitov-Ivanov, kontrapunkt Sergej Tanejev, harmonii Anton Arenskij. Absolvoval roku 1900. Okolo roku 1900 též začal užívat francouzskou podobu jména: Glière, z čehož později vznikla legenda, že byl francouzského nebo belgického původu. V roce 1901 začal učit na Gnesinské akademii. K jeho žákům zde patřili Nikolaj Jakovlevič Mjaskovskij a Sergej Prokofjev. V letech 1905-1908 působil v Berlíně, kde se učil dirigování u Oskara Frieda. Poté se vrátil na Gnesinskou akademii v Moskvě. Roku 1913 začal učit na Kyjevské konzervatoři, rok poté se zde stal ředitelem. V roce 1920 se vrátil do Moskvy a začal učit na Moskevské konzervatoři, kde působil až do roku 1941. K jeho žákům z této éry patřil např. Aram Chačaturjan. Ve 20. letech byl ústředními ázerbájdžánskými orgány pozván na studijní pobyt do Baku, aby vytvořil první ázerbájdžánskou národní operu. Ve 30. letech podobný úkol plnil v Uzbekistánu. V letech 1938-1948 byl předsedou sovětského Svazu skladatelů.


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Reinhold Glière na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]