San Diego

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Další významy jsou uvedeny v článku San Diego (rozcestník).
San Diego
Sandiego.arp.750pix.jpg
San Diego – znak
znak
San Diego – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Stát Spojené státy americké USA
stát Kalifornie Kalifornie
oblast Západ Spojených států
okres San Diego County
San Diego na mapě
San Diego v rámci Kalifornie
San Diego
Red pog.svg
San Diego
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 964,506 km²
Počet obyvatel 1 381 069 (2014)
Hustota zalidnění 1 431,9 obyv./km²
Správa
Starosta Kevin Faulconer (R)
Vznik 1769
Oficiální web www.sandiego.gov
Některá data mohou pocházet z datové položky.

San Diego je přímořské město v americkém státě Kalifornie nacházející se na jihozápadním pobřeží Spojených států. V roce 2005 tu žilo přes 1,3 miliónu obyvatel. Je to druhé největší město v Kalifornii a osmé největší město ve Spojených státech. Nachází se severně od státní hranice s Mexikem, přičemž přímo sousedí s mexickým městem Tijuana. San Diego je sídlem amerického námořnictva, má přímořské podnebí a nachází se zde množství pláží. Průměrná roční teplota je 18 °C. Hlavním zdrojem příjmů města je turismus, obchod, výroba lodí, armáda, biotechnologie, počítačové vědy a elektronika.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Balboův park

Poblíž San Diega bylo nalezeno prehistorické sídliště, které patří k vůbec nejstarším na americkém kontinentě (Salton Sea). V době předkolumbovské byla oblast osídlena především lidmi mluvícími jazyky Hokan.

První Evropané se tu vylodili v roce 1542. V roce 1602 zde přistává španělský conquistador Sebastian Viscaino a pojmenovává toto místo San Diego. V 18. století je zde založena misijní stanice.

Objevení nalezišť zlata roku 1869 nastartovalo zlatou horečku a do města byla zavedena železnice. Přes pokusy o modernizaci města během výstavy Panamá-California (1915 - 1916) a výstavby leteckých závodů zůstalo san Diego až do 2. světové války relativně provinčním městem. Po napadení Pearl Harboru byl do San Diega přesunut vrchní štáb Americké pacifické flotily (US Pacific Fleet), což vedlo k rozmachu místní ekonomiky.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Plynová lampa v Gaslamp Quarter

Gaslamp Quarter (Čtvrť plynových lamp): jediná zachovalá část města z 19. století. V 80. letech 20. století bylo rozhodnuto o demolici a přestavbě této čtvrti. Proti tomuto postupu se zvedla místní vlna rozhořčení a historický Gaslamp Quarter byl zachován a jeho jedinečného charakteru využito pro přitažení turistů. Dnes zde najdeme bary, kluby, hostely.

Balboa Park: V 19. století populární místní park, pojmenovaný po španělském conquistadorovi Vascovi de Balboa, se stal v roce 1915 - 1916 místem konání výstavy Panamá-California a v roce 1935 výstavy Pacific-California. Během těchto výstav zde došlo k výstavbě mnoha romantických budov v pseudokoloniálním španělském stylu (např. Casa de Balboa nebo Muzeum člověka) a různých stylech exotických (např. vliv architektury starého Mali). Dnes jsou tyto domy domovem různých muzeí (San Diego Museum of Arts, Museum of Man, Timken Museum of Arts, Natural History Museum atd.). Nedaleko odsud se nachází San Diego Zoo, jedna z vůbec nejzajímavějších zoo na světě. Starají se v ní o mnoho unikátních druhů (např. panda velká) a její vedení se snaží velmi citlivě vytvářet výběhy a interiéry. Atrakci Balboa Parku je také Mezinárodní vesnice, kde mají svůj domeček téměř všechny vyspělé státy světa, mezi nimi je i společný dům Česka a Slovenska. Součástí jsou i ochutnávky tradičních pochoutek příslušných států. Dominantou Parku je také botanická zahrada "Balboa Park" jež již zvenku působí velice impozantně, což pak teprve uvnitř.... Celý park se rozprostírá na obrovské ploše a na prohlídku parku nepostačí jediný den. Je zde řada oblíbených restaurací, a také divadlo "Old Globe", jehož název napovídá, že v jeho repertoáru nebude chybět Shakespeare.

Embarcadero: přístav z 19. století byl změněn v promenádu podél mořského břehu. Najdeme zde mořské muzeum a supermoderní Konferenční centrum (Convention Center).

Little Italy: V polovině 19. století osídlena italskými rybáři a svůj středomořský charakter si zachovala dodnes. Místo mnoha restaurací, barů a pizzerií. Stará architektura se tu snoubí s moderní.

"Coronado Bridge", obrovsky most nad zálivem, jež spojuje San Diego a Coronado. Je určen jen pro automobilovou dopravu a zvláště v noci, kdy je osvětlený, působí nádherně. Nechybí ani na jedné pohlednici z města San Diego.

Hotel "Del Coronado" je jeden z nejstarších, nejslavnějších a nejmalebnějších v celé Americe. V něm a na pláži "Coronado Beach' se natáčel film "Někdo to rád horké". Upomínky na Marilyn Monroe nacházíme v prostorách hotelu stále.

Demografie[editovat | editovat zdroj]

Konferenční centrum (Convention Center) a moderní San Diego

Podle sčítání lidu z roku 2014 zde žilo 1,381,069 obyvatel.[1]

Rasové složení[editovat | editovat zdroj]

Obyvatelé hispánského nebo latinskoamerického původu, bez ohledu na rasu, tvořili 28,8% populace.[1]

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Tramvaj značky Siemens v typicky červené barvě
F/A-18 Hornet letící nad San Diegem

Veřejná doprava[editovat | editovat zdroj]

Veřejnou dopravu využívají méně než 3 % obyvatel San Diega. Dopravu v okrese je zajišťována autobusy, rychlodrážními tramvajemi a příměstskými vlaky.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Největším zaměstnavatelem ve městě je Námořnictvo Spojených států amerických s 55 300 zaměstnanci.[2]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b United States Census Bureau, sčítání z roku 2014 [online]. American FactFinder. Dostupné online.  
  2. City of San Diego, California Comprehensive Annual Financial Report, for the Year ended June 30, 2009

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]