Institut d'études politiques de Paris

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Budova Sciences Po, 27 rue Saint Guillaume.

Institut d'études politiques de Paris (česky Pařížský institut politických věd), běžně zvaný Sciences Po je pařížská grande école se statutem grand établissement se šesti satelitními kampusy (v Dijonu, Nancy, Mentonu, Poitiers, Le Havru a Remeši) a dvěma kampusy v Paříži (francouzský a euroafrický program) se zaměřením na společenské vědy a mezinárodní vztahy. Založen byl v roce 1872 jako École libre des sciences politiques skupinou francouzských intelektuálů, politiků a obchodníků v čele s Émilem Boutmym. Je prvním institutem politických věd ve Francii.

Známé osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Mezi absolventy Sciences Po patří řada slavných francouzských i zahraničních osobností, např. prezidenti François Hollande, Jacques Chirac, François Mitterrand a Georges Pompidou), předsedové vlád François Fillon, Dominique de Villepin, Jean-Pierre Raffarin aj., bývalý generální tajemník OSN Butrus Butrus-Ghálí, politolog Jacques Rupnik či spisovatel Marcel Proust. Z českých osobností např. druhý československý prezident Edvard Beneš nebo první premiér Karel Kramář. Dále také autista českého původu Josef Schovanec.

Václav Havel obdržel v roce 2009 titul doctor honoris causa, jako jedna z pouhých 18 takto oceněných osobností v celé historii školy.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 48°51′15″ s. š., 2°19′42″ v. d.