Butrus Butrus-Ghálí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Butrus Butrus-Ghálí
Butrus Butrus-Ghálí v roce 1995
Butrus Butrus-Ghálí v roce 1995

Stranická příslušnost
Členství Arabská socialistická unie

Narození 14. listopadu 1922 (92 let)
Káhira
Rodiče Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ18638458
Vzdělání Káhirská univerzita
Institut d'études politiques de Paris
Pařížská právní fakulta
Commons Kategorie Boutros Boutros-Ghali

Butrus Butrus-Ghálí, arabsky: بطرس بطرس غالي‎‎ (* 14. listopadu 1922 v Káhiře, Egypt) byl šestý generální tajemník OSN v letech 19921996. Vystudoval práva na pařížské univerzitě a má diplom také z káhirské univerzity, kde později (do roku 1977) přednášel mezinárodní právo a mezinárodní vztahy.

Od roku 1977 do roku 1991 pracoval jako státní tajemník na egyptském ministerstvu zahraničních věcí, později byl několik měsíců zástupce ministra zahraničních věcí. V té době sehrál významnou roli v mírových vyjednáváních mezi egyptským prezidentem Anwarem Sadatem a izraelským předsedou vlády Menachem Beginem.

V roce 1992 byl zvolen do čela OSN. Na jeho působení ve funkci generálního tajemníka se nehledí jednoznačně. Byl kritizován za selhání OSN během genocidy ve Rwandě v roce 1994, kdy zemřelo nejméně 937 tisíc lidí. V červnu 1992 vyhlásil Agendu pro mír – jednání o preventivní diplomacii Peacekeeping.

V roce 1996 skončilo Butros-Ghálímu první funkční období. Tři africké země v Radě bezpečnosti navrhly rezoluci, která by mu zajistila zvolení ještě na druhé funkční období. USA však tento návrh vetovaly. Byl tak jediným generálním tajemníkem OSN, který nebyl zvolen do úřadu pro své druhé funkční období.

Rozdílné názory na mezinárodní politiku, než prosazují USA, nezapřel Butros-Ghálí ani později. V září 2004 označil v rozhovoru pro egyptskou televizi USA jako „totalitní režim“.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Butrus Butrus-Ghálí publikoval dva memoáry:

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Generální tajemníci OSN
Předchůdce:
Javier Peréz de Cuéllar
19921996
Butrus Butrus-Ghálí
Nástupce:
Kofi Annan