Řád za zásluhy (Chile)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Řád za zásluhy
Orden al Merito
Řádová hvězda
Řádová hvězda
Uděluje

Chile
Typ záslužný řád
Založeno 20. června 1929
Stát ChileChile Chile
Způsobilost cizí státní příslušníci
Uděluje se za významné služby pro Chile
Status dosud udílen
Hlava řádu Prezident Chile
Třídy řetěz
velkokříž
velkodůstojník
komtur
důstojník
člen
Ostatní vyznamenání
Vyšší není
Nižší Řád Bernarda O'Higginse

Řád za zásluhy (španělsky: Orden al Merito nebo Orden al Merito de Chile) je nejvyšší státní vyznamenání Chile založené v roce 1929 a udílené pouze cizincům za významné služby pro stát.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Řád za zásluhy byl založen 20. června 1929[1] a nahrazoval Medaili za zásluhy. Ta byla založena během funkčního období prezidenta Germána Riesca dne 4. září 1906 vyhláškou ministerstva války No. 1350. Odkazuje také na Řád čestné legie založený Bernardem O'Higginsem v roce 1817 a zrušený v roce 1825.[1] Medaile za zásluhy měla sloužit k ocenění záslužné služby pro Chile a byla udílena příslušníkům cizích ozbrojených sil ve dvou třídách. Prvních 200 vojenských medailí bylo raženo ze zlata a ze stříbra v Casa de la Moneda. Zlaté medaile byly určeny pro I. třídu a stříbrné pro II. třídu. Původní vyznamenání nemělo stuhu modrou, ale v barvě trikolory (červená, modrá, bílá).

K menším úpravám došlo v červnu 1910 a znovu v květnu 1911, kdy bylo stanoveno, že bude udílena pouze 18. září na základě písemných návrhů. V srpnu téhož roku byla přidána nová III. třída. Během let 1911 až 1924 byla přidána třída Gran Oficial, která byla udílena zahraničním hlavám států. V roce 1925 byly stávající čtyři třídy přejmenovány na třídy: velkodůstojník, komtur, důstojník a rytíř. V roce 1929 byl vytvořen nový řád určený pouze pro cizince a udílený ve čtyřech řádných třídách. V roce 1968 byla přidána pátá třída – Gran Cruz, která může být udělena i s řádovým řetězem.[1]

Pravidla udílení[editovat | editovat zdroj]

Předsedou Rady řádu je prezident Chile, ministr zahraničních věcí Chile je kancléřem řádu.[2]

Vyznamenání je především diplomatickým řádem, který je udělován cizincům za mezivládní vztahy a propagaci Chile v různých oblastech.[3]

Insignie[editovat | editovat zdroj]

Před rokem 1929[editovat | editovat zdroj]

Řádový odznak I. třídy měl podobu bíle smaltované zlaté hvězdy se zlatým středovým medailonem a se zlatým přívěskem v podobě kondora s rozevřenými křídly. Hvězda byla položena na zlatém vavřínovém věnci. Odznak byl zavěšen na trikolorní stuze.

Řádový odznak II. třídy měl podobu modře smaltované stříbrné hvězdy se zlatým středovým medailonem a se stříbrným přívěskem v podobě kondora s rozevřenými křídly. Hvězda byla položena na stříbrném vavřínovém věnci. Odznak byl zavěšen na trikolorní stuze.

Řádový odznak III. třídy měl podobu červeně smaltované stříbrné hvězdy se stříbrným středovým medailonem a se stříbrným přívěskem v podobě kondora s rozevřenými křídly. Hvězda byla položena na stříbrném vavřínovém věnci. Odznak byl zavěšen na trikolorní stuze.

Po roce 1929[editovat | editovat zdroj]

Řádový odznak má podobu bíle, modře nebo červeně smaltované zlaté pěticípé hvězdy se zlatým lemováním. Barva cípů závisí na třídě řádu. Cípy jsou ukončeny zlatými kuličkami. Hvězda je položena na zlatém vavřínovém věnci. Uprostřed je zlatý medailon s vyobrazením ženy symbolizující republiku. Kolem medailonu je zlatý kruh s nápisem zlatým písmem REPUBLICA DE CHILE. Odznak je ke stuze zavěšen na zlatém kondoru s rozevřenými křídly.[1][3]

Řádová hvězda se svým vzhledem podobá řádovému odznaku, je však položena na plaketu ve tvaru hvězdy a má tak téměř kruhový tvar. V medailonu také není vyobrazena hlava ženy, ale smaltovaný státní znak Chile. Kolem medailonu je modře smaltovaný kruh s nápisem zlatým písmem ORDEN DEL MERITO • CHILE.[3]

Řádový řetěz sestává z 12 vavřínových věnců s plaketou v centrální části s vyobrazením bíle, modře a červeně smaltovaného státního znaku Chile. K této plaketě se zavěšuje řádový odznak.[3]

Stuha řádu je tmavě modrá s výjimkou velkokříže, kdy je tmavě modrá s úzkými červenými okraji.[1]

Třídy[editovat | editovat zdroj]

Před rokem 1929[editovat | editovat zdroj]

 • velkodůstojník (Gran Oficial) – přidána v letech 1911–1925
 • I. třída (Primera clase) – Řádový odznak byl nošen na trikolorní stuze kolem krku.
 • II. třída (Segunda clase) – Řádový odznak byl nošen na trikolorní stuze na hrudi.
 • III. třída (Tercera clase) – přidána v srpnu 1911 – Řádový odznak byl nošen na trikolorní stuze na hrudi.

Po roce 1925[editovat | editovat zdroj]

Řád je udílen v pěti řádných třídách a v jedné speciální:[1][4]

 • řetěz (Collar de la Gran Cruz)
 • velkokříž (Gran Cruz) – Řádový odznak je nošen na stuze spadající z ramene. Řádová hvězda je nošena na hrudi.
 • velkodůstojník (Gran Oficial)
 • komtur (Comendador)
 • důstojník (Oficial)
 • člen (Miembro)
Řádové stuhy

řádový řetěz

velkokříž

velkodůstojník

komtur

důstojník

člen

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Chiles fortjenstorden na norské (bokmål) Wikipedii a Orden al Mérito de Chile na španělské Wikipedii.

 1. a b c d e f ROSS, ROBERT L. From a thankful nation : Latin American medals & orders in the Robert L. Ross Collection, Princeton University. [s.l.]: [s.n.] ISBN 9780878110568, ISBN 0878110569. OCLC 881665715 S. 214–222. (anglicky) 
 2. Ministerio de Relaciones Exteriores de Chile - Condecoraciones. minrel.gob.cl [online]. [cit. 2019-09-01]. Dostupné online. 
 3. a b c d World Orders of Knighthood & Merit. Příprava vydání Guy Stair Sainty, Rafal Heydel-Mankoo. [s.l.]: Burke's Peerage Dostupné online. ISBN 9780971196674. S. 994–995. (anglicky) 
 4. WERLICH, ROBERT. Orders and decorations of all nations : ancient and modern, civil and military. [s.l.]: Quaker Press OCLC 55357779 S. 53–54. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]