U Thant

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
U Thant
3. generální tajemník OSN
Ve funkci:
30. listopadu 1961 – 31. prosince 1971
JmenujícíValné shromáždění OSN
PředchůdceDag Hammarskjöld
NástupceKurt Waldheim
Stranická příslušnost
ČlenstvíLiga proti fašismu a za svobodu lidu

Narození22. ledna 1909
Pantanaw
Úmrtí25. listopadu 1974 (ve věku 65 let)
New York
Příčina úmrtírakovina plic
ChoťDaw Thein Tin
RodičePo Hnit a Nan Thaung
Alma materUniversity of Yangon
Profesepolitik, diplomat a spisovatel
Náboženstvíbuddhismus
OceněníCena Džaváharlála Néhrúa (1965)
čestný doktor Lavalovy univerzity (1969)
Medaile míru Organizace spojených národů (1971)
Gándhího mírová cena (1972)
Cena OSN na poli lidských práv (1973)
PodpisU Thant, podpis
CommonsU Thant
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Maha Thray Sithu U Thant (22. ledna 1909 Pantanaw25. listopadu 1974 New York) byl barmský diplomat a třetí generální tajemník OSN. Vystudoval historii na univerzitě v Rangúnu. Poté působil jako učitel, novinářpřekladatel. Zemřel na rakovinu plic.

Dětství a mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodil se roku 1909 do bohaté rodiny jako nejstarší ze čtyř synů. Roku 1923 zemřel jeho otec a U Thantova rodina významně zchudla. V mládí studoval na univerzitě v Rangúnu historii. V roce 1934 se stal ředitelem školy. Kromě toho aktivně přispíval do Barmských novin a časopisů. Během druhé světové války bojoval jako partyzán proti Japonsku a po válce pokračoval v organizaci barmského antifašistického hnutí.

Politická kariéra[editovat | editovat zdroj]

V roce 1948 byl jmenován barmským premiérem a svým přítelem U Nuem ředitelem barmského rozhlasu. Krátce nato byl se stal tajemníkem vlády a tajemníkem premiéra. V roce 1957 byl zvolen jako zástupce Barmy při OSN a řešil otázku nezávislosti Alžírska.

Generální tajemník OSN[editovat | editovat zdroj]

V roce 1961 zemřel generální tajemník OSN Dag Hammarskjöld při cestě na mírové jednání do Konga. U Thant byl zvolen jeho nástupcem. Za jeho největší úspěchy je považováno ukončení Karibské krize a války v Kongu. Kromě toho řešil také Šestidenní válku, pražské jaro. Kritizoval USA i Sovětský svaz za válku ve Vietnamu, čímž si obě mocnosti znepřátelil. V další volbě odmítl kandidovat, protože vyvodil odpovědnost právě za situaci okolo vietnamské války.

Během jeho předsednictví bylo založeno několik agentur a fondů. Nejvýznamnějšími jsou UNDP, UNCTAD, UNITAR a UNEP a univerzita OSN.

Smrt a pohřeb[editovat | editovat zdroj]

U Thant zemřel 25. listopadu 1974. Vojenská junta, která se dostala k moci státním převratem vyvolaným během jeho působení v OSN odmítla, že by se jednalo o významnou osobnost a pokusila se ho pohřbít na obyčejném hřbitově. V den pohřbu horda ukradla jeho rakev a pohřbila jej na místě univerzity v Rangúnu. Zde začali studenti budovat jeho mauzoleum. Po šesti dnech na univerzitu zaútočily ozbrojené složky Barmy, postřílely desítky studentů a jeho rakev odnesly. Tou dobou protestovaly proti Barmské vládě desítky tisíc lidí v ulicích. U Thant byl nakonec pohřben nedaleko Šweitigoumské pagody.

Po jeho smrti jeho blízký přítel Šrí Činmoj založil roku 1982 U Thantovo mírové ocenění.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]