U Thant

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
U Thant
U Thant
U Thant

3. generální tajemník OSN
Ve funkci:
30. listopadu 1961 – 31. prosince 1971
Jmenován Valné shromáždění OSN
Předchůdce Dag Hammarskjöld
Nástupce Kurt Waldheim

Narození 22. ledna 1909 e
oblast Iravádí e
Úmrtí 25. listopadu 1974 (ve věku 65 let) e
New York e
Profese politik, diplomat a spisovatel
Podpis U Thant, podpis
Ocenění Cena Jawaharlal Nehru (1965)
Gándhího mírová cena (1972)
Cena OSN na poli lidských práv (1973)
Commons U Thant
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Maha Thray Sithu U Thant (22. ledna 1909 Pantanaw25. listopadu 1974 New York) byl barmský diplomat a třetí generální tajemník OSN. Vystudoval historii na univerzitě v Rangúnu. Poté působil jako učitel, novinářpřekladatel. Zemřel na rakovinu plic.

Dětství a mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodil se roku 1909 do bohaté rodiny jako nejstarší ze čtyř synů. Roku 1923 zemřel jeho otec a U Thantova rodina významně zchudla. V mládí studoval na univerzitě v Rangúnu historii. V roce 1934 se stal ředitelem školy. Kromě toho aktivně přispíval do Barmských novin a časopisů. Během druhé světové války bojoval jako partyzán proti Japonsku a po válce pokračoval v organizaci barmského antifašistického hnutí.

Politická kariéra[editovat | editovat zdroj]

V roce 1948 byl jmenován barmským premiérem a svým přítelem U Nuem ředitelem barmského rozhlasu. Krátce nato byl se stal tajemníkem vlády a tajemníkem premiéra. V roce 1957 byl zvolen jako zástupce Barmy při OSN a řešil otázku Alžírské nezávislosti.

Generální tajemník OSN[editovat | editovat zdroj]

V roce 1961 zemřel generální tajemník OSN Dag Hammarskjöld při cestě na mírové jednání do Konga. U Thant byl zvolen jeho nástupcem. Za jeho největší úspěchy je považováno ukončení Karibské krize a války v Kongu. Kromě toho řešil také Šestidenní válku, Pražské jaro. Kritizoval USA i Sovětský svaz za Válku ve Vietnamu, čímž si obě mocnosti znepřátelil. V další volbě odmítl kandidovat, protože vyvodil odpovědnost právě za situaci okolo Vietnamské války.

Během jeho předsednictví bylo založeno několik agentur a fondů. Nejvýznamnějšími jsou UNDP, UNCTAD, UNITAR a UNEP a univerzita OSN.

Smrt a pohřeb[editovat | editovat zdroj]

U Thant zemřel 25. listopadu 1974. Vojenská junta, která se dostala k moci státním převratem vyvolaným během jeho působení v OSN odmítla, že by se jednalo o významnou osobnost a pokusila se ho pohřbít na obyčejném hřbitově. V den pohřbu horda ukradla jeho rakev a pohřbila jej na místě univerzity v Rangúnu. Zde začali studenti budovat jeho mauzoleum. Po šesti dnech na univerzitu zaútočily ozbrojené složky Barmy, postřílely desítky studentů a jeho rakev odnesly. Tou dobou protestovaly proti Barmské vládě desítky tisíc lidí v ulicích. U Thant byl nakonec pohřben nedaleko Šweitigoumské pagody.

Po jeho smrti jeho blízký přítel Šrí Činmoj založil roku 1982 U Thantovo mírové ocenění.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Generální tajemníci OSN
Předchůdce:
Dag Hammarskjöld
19611971
U Thant
Nástupce:
Kurt Waldheim