Řád slona

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Řád slona (vnější) spolu s Řádem Dannebrog na erbu krále Frederika IV.

Řád slona (dánsky Elefantordenen) je nejvyšší dánské státní vyznamenání udělované členům královské rodiny a nebo téměř výhradně cizím státním představitelům.[1] Řád slona byl založen dánským králem Kristiánem I. již roku 1462. Dnešní řádový statut byl řádu přidělen 1. prosince 1693 králem Kristiánem V. Další významná změna stanov proběhla v roce 1958, kdy bylo umožněno ženám stávat se členkami řádu.

Řád má pouze třídu rytířů Řádu slona (Ridder af Elefantordenen). Insignie řádu patří mezi nejvýznamnější faleristické předměty a to zejména proto, že se vždy po smrti nositele insignie vrací do Dánska.

Na českém území ho nosili jen tři lidé: Tycho Brahe, Karel Filip Schwarzenberg a Tomáš Garrigue Masaryk.[2]

Insignie[editovat | editovat zdroj]

Řetěz s odznakem řádu

Insignie jediné rytířské třídy řádu se skládají z hvězdy a odznaku, který je nošen na velkostuze nebo při výjimečných příležitostech na řetězu.

  • Řádový odznak zpodobňující slona je vytvořen z bíle smaltovaného zlata a je vysoký okolo pěti centimetrů. Slon na svých zádech nese pozorovací věž, před níž sedí Maur se zlatým kopím. Na pravém boku slona je umístěn diamantový kříž a na levém (který není vidět) je monogram panovníka, který řád udělil.
  • Hvězda je osmicípá a stříbrná. Ve středu je umístěn diamantový kříž na červeně provedeném kruhu, který je obtočen stříbrným vavřínovým věncem. Hvězda se nosí na levé straně hrudníku.
  • Řetěz je zlatý, skládá se střídavé z dílů představujících slona a věž. Slon má přes sebe přehozenou pokrývku, na které je písmeno D, které symbolizuje počáteční písmeno latinského výrazu pro Dánsko (Dania nebo středověkého Dacia).
  • Velkostuha je vyráběna ze světlemodrého hedvábného moaré v šířce deseti centimetrů, přičemž ženská verze je široká 6–7 centimetrů. Stuha při nošení splývá z levého ramena na pravý bok.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Order of the Elephant na anglické Wikipedii.

  1. FIDLER, Jiří; WITTLICHOVÁ, Lucie. Krása evropské faleristiky. Praha: Naše vojsko, 2009. Dostupné online. ISBN 978-80-206-0997-7. S. 14. 
  2. JEŘÁBKOVÁ, Pavla. Český Řád bílého lva je nejhezčí ze všech řádů EU, rozhodli čtenáři. iDnes.cz [online]. [cit. 5.února 2009]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]