Happy Feet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Happy Feet
Jazyk angličtina
Scénář Warren Coleman
John Collee
George Miller
Judy Morris
Režie George Miller
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Elijah Wood
Robin Williams
Brittany Murphy
Hugh Jackman
Nicole Kidman
Hugo Weaving
Produkce Bill Miller
George Miller
Doug Mitchell
Hudba John Powell
Gia Farrell
Kamera David Peers
Střih Christian Gazal
Margaret Sixel
Výroba a distribuce
Premiéra 17. listopadu 2006
Produkční společnosti Kennedy Miller Productions
Animal Logic Films
Distribuce Warner Bros. Pictures
Village Roadshow Pictures
Předchozí a následující díl
Happy Feet 2
Happy Feet na ČSFD 
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Brittany Murphyová na premiéře Happy Feet.

Happy Feet je počítačově animovaný film režírovaný Georgem Millerem, který se také podílel na scénáři. Producentem je studio Animal Logic pro Warner Bros., Village Roadshow Pictures a Kingdom Feature Productions. V Severní Americe měl premiéru 17. listopadu 2006, v České republice se promítal od 7. prosince téhož roku.[1] Zároveň byla vydána verze pro IMAX 2D formát, o 3D se uvažovalo, le nakonec se kvůli napjatým financím záměr neprovedl. 108 minut dlouhý Happy Feet získal Oskara za nejlepší animovaný snímek a nominaci na Annie Award ve stejné kategorii.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Ačkoli jde o film animovaný, ve filmu se v některých scénách objevují živí herci. Hlasy hlavním hrdinům mezi jinými propůjčili Elijah Wood (Brumla), Brittany Murphyová (Glorie), Robin Williams (Ramon, Lovelace), Nicole Kidman (Norma Jean), Hugh Jackman (Memphis) a Steve Irwin (Trev).

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Každý tučňák císařský v Antarktidě pro získání partnerky zpívá písničku. Připojí-li se k němu samička a její písnička tu jeho doplňuje, ti dva se spáří. Normě Jean a Memphisovi se narodí mládě, které zpívat vůbec neumí, o to lépe však stepuje. Malý Brumla (angl. Mumble) má nádherné modré oči, zůstává mu mláděcí chmýří a je ostatními kvůli svému strašnému zpěvu a zálibě ve stepu šikanovaný. Jeho jedinými příznivci jsou jeho matka a kamarádka Glorie. Na opuštěném místě je napaden skupinou chaluh, u nichž si všimne pásku na noze, o kterém mu řeknou, že jim je dali při únosu "vetřelci". Brumla jim se štěstím unikne.

Dospívá nadále napůl porostlý prachovým peřím, jeho spolužáci odmaturují a on se k nim připojí na první výlet na oceán. Z maturitního večírku, při kterém ruší, je vyloučen a usne na ledovci, který jej zanese daleko od domova. Spřátelí se tam s několika tučňáky kroužkovými, malými ptáky, kteří si velmi váží svých přátel. Díky své zvědavosti se začne zajímat o "vetřelce". Na otázky mu má za dar oblázků odpovědět tučňák žlutorohý Lovelace, jenž je vůdcem tučňáků kroužkových. Je jakýmsi guru a kolem krku má zamotaných šest pásků, o kterých popírá, že by je dostal od "vetřelců", nýbrž tvrdí, že je získal od tajemných bytostí.

Mezitím v Brumlově rodišti opět nastává doba páření a Glorie je středem pozornosti všech. Písně nápadníků ji však nezajímají. Noví kamarádi Brumlovi pomáhají zazpívat španělskou verzi známé písně "My Way" zpopularizované Frankem Sinatrou. Glorii však neošálí - ví, že zpívat neumí, Brumlův podvod odhalí, urazí se a odchází k ostatním nápadníkům. Jako poslední šanci ji Brumla zkusí přimět zpívat do rytmu jeho stepu. Jak Brumla zrychluje, Glorie zjistí, že jde o známou píseň Boogie Wonderland a ráda uznává, že nyní mohou být párem.

Noah, vůdce celé kolonie tučňáků císařských, se domnívá, že Brumlův step má za následek úbytek ryb k obživě způsobený hněvem Velkého tučňáka. Brumla se snaží vysvětlit, že ryby loví lidé, jak viděl na své cestě, ale věří mu jen matka a Glorie. Noah z kolonie odejde a Brumla se rozhodne dokázat pravou příčinu úbytku potravy. S kamarádi ze skupiny Amigos se vydá na cestu a Lovelace najdou, jak se dusí kvůli páskům kolem krku. Odhalí jim, že se mu to stalo, když plaval v zakázaných vodách, řekne jim cestu a Brumla se tam s Amigos vydají. Glorii zažene kvůli obavám o její bezpečnost urážkou jejího zpěvu, vyrazí na cestu a zanedlouho objeví loď. Padne do rukou lidí z Mořského parku, se kterými se snaží komunikovat, ale nefunguje to a málem propadne šílenství. Začne tančit a kolem něj se shromáždí mnoho lidí. Je vypuštěn zpět do přírody s anténou a lidi zavede ke své kolonii. Až když Glorie objeví anténu, všichni uvěří v existenci "vetřelců". Tučňáci včetně zarputilých odpůrců tance začnou stepovat s Brumlou.

Na místo dorazí výzkumný tým a tančící tučňáky natočí. Po premiéře dokumentu se strhne obrovská debata, vlády si uvědomí, že z Arktického moře těží příliš mnoho ryb, a pochopí, že tučňáci se s nimi snaží navázat kontakt. Rybolov v Antarktidě je zakázán a populace ryb se obnoví. Tučnáci císařští i kroužkoví na oslavě tančí. Na samém konci je vidět malého tučňáka v náznaku, že jde o potomka Brumly a Glorie.

Pokračování[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Happy Feet na anglické Wikipedii.

  1. Happy Feet (2006) - Režie: George Miller - Hrají: Robin Williams, Hugh Jackman, Elijah Wood - CSFD.cz [online]. POMO Media Group s.r.o. [cit. 2010-09-11]. Dostupné online.