Rypouš sloní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxRypouš sloní
alternativní popis obrázku chybí
Rypouš sloní
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída savci (Mammalia)
Řád šelmy (Carnivora)
Podřád ploutvonožci (Pinnipedia)
Čeleď tuleňovití (Phocidae)
Rod rypouš (Mirounga)
Binomické jméno
Mirounga leonina
Linné, 1788
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rypouš sloní (Mirounga leonina, Linnaeus, 1758) je největší ploutvonožec a zástupce řádu šelmy na světě.[2] Patří do čeledi tuleňovitých, tedy do čeledi druhů nejlépe přizpůsobených (v rámci ploutvonožců) k životu ve vodě. Rypouši sloní žijí převážně v oblastech blízkých Antarktidě. Začátkem 21. století čítala celková populace tohoto zvířete asi 325 000 dospělých jedinců žijících ve čtyřech subpopulacích.[3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Samci rypouše sloního dosahují délky přibližně 4 až 6,5 m a hmotnosti 2 až 4,5 tuny. Rekordní zaznamenané rozměry činí asi 6,85 metru a hmotnost 5000 kg.[4][5] Samice jsou mnohem menší, dlouhé obvykle 2,5 až 3 m a váží většinou mezi 400 a 900 kg. Samec tedy může být i více než desetkrát těžší než samice, přičemž obvykle je pětkrát až šestkrát těžší než samice. Rypouši většinu času tráví v moři a koncem zimy vycházejí na souš, kde se páří. Přitom téměř nepřijímají potravu a žijí z úctyhodných zásob podkožního tuku. Krk mají tlustý a posetý hrbolky. Obrovský rypák rypoušů připomínající chobot se uplatňuje v dvouměsíčním rozmnožovacím období. Samci se částečně vztyčují, řvou na soupeře a uštědřují si navzájem rány tělem i hlavou ve snaze získat dominantní postavení. Rypák dokáží nafouknout, když je něco podráždí a tím vydávají mručení (nos působí jako ozvučná deska). Růst rypáku dosahuje konečné velikosti ve věku 8 let. Délka života rypoušů je 14 až 20 let.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Tento ploutvonožec se vyskytuje téměř výhradně na jižní polokouli a v mnoha jazycích se tato skutečnost odráží v jeho jméně. Blízce příbuzný rypouš severní žije v Tichomoří, v jižní části severní polokoule; jmenovitě pobřeží Kalifornie v USA.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Jejich potravou jsou ryby, malí korýši, sépie, rejnoci, olihně, za kterými se potápějí do hloubek 400–1000 m (rekordní doložený údaj činí 2133 m).[6] Průměrná doba ponoru činí 20 minut, ale může přesáhnout i třičtvrtě hodiny. Rypouši jsou jedni z mála živočichů, kteří příležitostně žerou sliznatky.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Jediné mládě se rodí po 350 dnech březosti, včetně čtyřměsíčního opoždění – implantace zárodku. Mládě váží při narození kolem 40 kg a měří 1,2 m. Je kojeno 19–23 dní a matka se od něj v té době nevzdaluje. Během kojení ztratí až třetinu své tělesné hmotnosti. Po období rozmnožování a línání rypoušové sloní migrují jižním směrem. Samci a samice žijí v moři odděleně a jen v době páření si vytvářejí co největší harém, kde samci bojují o samice, o něž se jinak nezajímají. Rozmnožování probíhá v září až listopadu (na jižní polokouli je to období jara) na subarktických ostrovech a jihu Argentiny.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2020.2. 9. července 2020. Dostupné online. [cit. 2020-07-10]
  2. Southern elephant seal [online]. Trawelwild expeditions, 2015 [cit. 2015-10-23]. Dostupné online. 
  3. HOFMEYR, G.J.G. Mirounga leonina. IUCN Red List of Threatened Species [online]. 2015 [cit. 2019-01-03]. Dostupné online. 
  4. McClain C. R.; et al. (2015). Sizing ocean giants: patterns of intraspecific size variation in marine megafauna. PeerJ 3:e715 https://doi.org/10.7717/peerj.715
  5. https://www.stoplusjednicka.cz/nejlepe-prizpusobeni-suchozemci-petice-navstevniku-vodni-rise
  6. IUCN

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]