Rypouš sloní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Rypouš sloní

alternativní popis obrázku chybí
Rypouš sloní
Stupeň ohrožení podle IUCN
Málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: šelmy (Carnivora)
Podřád: ploutvonožci (Pinnipedia)
Čeleď: tuleňovití (Phocidae)
Rod: rypouš (Mirounga)
Binomické jméno
Mirounga leonina
Linné, 1788
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rypouš sloní (Mirounga leonina, Linnaeus, 1758) je největší ploutvonožec a zástupce řádu šelmy na světě.[2] Patří do čeledi tuleňovitých, tedy do čeledi druhů nejlépe přizpůsobených (v rámci ploutvonožců) k životu ve vodě. Rypouši sloní žijí převážně v oblastech blízkých Antarktidě.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Samci rypouše sloního dosahují délky přibližně 4 až 6,5 m a hmotnosti 2 až 4,5 tuny. Samice jsou mnohem menší, dlouhé obvykle 2,5 až 3 m a váží většinou mezi 400 a 900 kg. Samec tedy může být i více než desetkrát těžší než samice, přičemž obvykle je pětkrát až šestkrát těžší než samice. Rypouši většinu času tráví v moři a koncem zimy vycházejí na souš, kde se páří. Přitom téměř nepřijímají potravu a žijí z úctyhodných zásob podkožního tuku. Krk mají tlustý a posetý hrbolky. Obrovský rypák rypoušů připomínající chobot se uplatňuje v dvouměsíčním rozmnožovacím období. Samci se částečně vztyčují, řvou na soupeře a uštědřují si navzájem rány tělem i hlavou ve snaze získat dominantní postavení. Rypák dokáží nafouknout, když je něco podráždí a tím vydávají mručení (nos působí jako ozvučná deska). Růst rypáku dosahuje konečné velikosti ve věku 8 let. Délka života rypoušů je 14 až 20 let.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Tento ploutvonožec se vyskytuje téměř výhradně na jižní polokouli a v mnoha jazycích se tato skutečnost odráží v jeho jméně. Blízce příbuzný rypouš severní žije v Tichomoří, v jižní části severní polokoule; jmenovitě pobřeží Kalifornie v USA.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Jejich potravou jsou ryby, malí korýši, sépie, rejnoci, olihně, za kterými se potápějí do hloubek 400–1000 m. Průměrná doba ponoru činí 20 minut, ale může přesáhnout i třičtvrtě hodiny. Rypouši jsou jedni z mála živočichů, kteří příležitostně žerou sliznatky.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Jediné mládě se rodí po 350 dnech březosti, včetně čtyřměsíčního opoždění – implantace zárodku. Mládě váží při narození kolkem 40 kg a měří 1,2 m. Je kojeno 19–23 dní a matka se od něj v té době nevzdaluje. Během kojení ztratí až třetinu své tělesné hmotnosti. Po období rozmnožování a línání rypoušové sloní migrují jižním směrem. Samci a samice žijí v moři odděleně a jen v době páření si vytvářejí co největší harém, kde samci bojují o samice, o něž se jinak nezajímají. Rozmnožování probíhá v září až listopadu (na jižní polokouli je to období jara) na subarktických ostrovech a jihu Argentiny.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2016.3. 8. prosince 2016. Dostupné online. [cit. 2016-12-10]
  2. Southern elephant seal [online]. Trawelwild expeditions, 2015, [cit. 2015-10-23]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]