Max Rockatansky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Max Rockatansky je fiktivní řidič a bývalý policista z filmové série Šílený Max (Mad Max). Je hlavní postavou v této filmové sérii, stvořil jej režisér George Miller s producentem Byronem Kennedym. Jeho roli hraje herec Mel Gibson v prvních třech filmech série a Tom Hardy ve čtvrtém filmu.

Britský filmový magazín Total Film postavu zařadil na 75. místo ve svém žebříčku Top 100 Movie Characters of All Time (100 nejlepších filmových postav všech dob).[1]

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Max Rockatansky, zhruba třicetiletý až čtyřicetiletý muž (záleží na filmu), ještě před kolapsem civilizace, býval proslulým a obávaným australským policistou MFP (Main Force Patrol), který se nebál do čehokoliv skočit po hlavě. S nikým a ničím se nemazal. Potíral zločiny jakéhokoliv druhu, nejčastěji však nájezdy zločinných gangů. Max byl velmi dobrý řidič i schopný mechanik. Dovedl používat střelné zbraně, hlavně lámací brokovnice.

Míval manželku Jessie a malé dítě Sproga, které ze všeho nejvíce miloval. Avšak když jeho rodinu i nejlepšího parťáka; Jima „Goose" Rainse, zabil obávaný silniční gang, charakter Maxe se od základu změnil. Max se stal neochotným, rozhněvaným člověkem s trvalými jizvami v paměti. Nejen, že se kvůli pomstychtivému běsnění stal „Šíleným", ale hlavně tím, čemu se sám vyhýbal; zběsilým člověkem, pro nějž zabít člověka nebo porušit zákon nebyl sebemenší problém.

Po kolapsu civilizace se Max stal ústředním hrdinou post-apokalyptické australské pouště. Bezcílně sám brázdil ve svém automobilu, V-8 Pursuit Special, jenž za starých dob uloupil spolupracovníkům při konání msty, prázdné silnice a mrtvé pouště Austrálie, ochotný kvůli vodě, jídlu či benzínu i zabíjet. Pošpiněn minulostí se hnal kupředu, s odhodláním přežít nájezdy nebezpečných zbývajících gangů přeživších lidí. V této pustině se však jeho bolestivé jizvy v paměti hodily; obzvlášť při obstarávání benzinu. Přes to všechno však měl smysl pro vyšší dobro.

Svět Šíleného Maxe[editovat | editovat zdroj]

Doba před kolapsem[editovat | editovat zdroj]

Doba ještě před kolapsem civilizace, odehrávající se „pár let ode dneška", v níž se odehrává první díl, je téměř stejná jako dnešní doba. Avšak na australských silnicích vládnou nebezpečné silniční gangy, konající nejrůznější zločiny, včetně vražd, jejichž činnost se snaží zamezit zoufalá australská policie, konkrétně MFP (Main Force Patrol), často zanedbávána samotnou vládou. Pár detailů ve filmu odhalilo, že se pohonné hmoty, hlavně benzin, staly drahou surovinou, jenž byly vydávány na příděly (ale převážně kradeny), zřejmě kvůli docházející ropě. Mezi jeden z nejnebezpečnějších motorkářských gangů byl gang pod velením Prstořeza.

Doba po kolapsu[editovat | editovat zdroj]

Doba po kolapsu lidstva, odehrávající se v nejmenované blízké budoucnosti, kterou způsobila ničivá nukleární válka o zbývající zdroje jako je ropa, je již pro sérii Šíleného Maxe charakteristická. Zbývající přeživší bývají sdružení v klanech či kmenech v australské poušti, ale najdou se i samotáři brázdící pustinu v automobilech. Většina z nich je známá svou brutálností, obzvlášť ve smrtících honičkách.

Post-apokalyptická australská poušť, v níž se odehrávají zbylé tři díly, je pouští trpící silným nedostatkem vody, vegetace a živočichů. Jak se zdá, tak Austrálie byla víceméně ušetřena nukleární války, avšak nemluvě o ruinách Sydney ve třetím díle. Není známo, jak je na tom zbytek světa, nicméně je jisté, že bídně. Nejcennější surovinou v australské pustině je voda, jídlo, munice, ale hlavně pohonná hmota; benzín. V úvodu čtvrtého dílu se mluví o tom, že se vlivem války stala půda neúrodná a lidský život se zkrátil na polovinu. Dále je filmu řeč o tom, že Max není ozářen radiací a že se rodí děti s genetickými vadami či nádory. Dále gyro-pilot v druhém díle vzpomíná na dobu před válkou, hlavně na koktejly.

V této pustině se Max setkal s nejrůznějšími protivníky, ať od charismatického Humunguse, zlomyslnou Tetičkou s cílem pro vyšší “dobro", nebo mocného Immortana Joea. Též se ve čtvrtém díle setkal s rusky mluvící frakcí Krkounů (v originále Buzzards).

Výstupy Maxe Rockatanského[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Max Rockatansky na anglické Wikipedii.

  1. http://www.gamesradar.com/the-total-film-top-100-movie-characters-of-all-time-75-to-51/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]