Ilmar Raag

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ilmar Raag
Ilmar Raag.jpg
Narození 21. května 1968 (52 let)
Kuressaare
Alma mater Ohio University
Tartuská univerzita
Ocenění Řád bílé hvězdy IV. třídy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ilmar Raag (* 21. května 1968) je současný estonský režisér.

Život[editovat | editovat zdroj]

Ilmar Raag se narodil se 21. května 1968 v Kuressaare. Na Tarbatské univerzitě studoval dějiny umění, ve studiu pokračoval na pařížských vysokých školách Saint Denis a La Sorbonne Nouvelle, magisterského titulu dosáhl na universitě v Ohiu.

Po skončení studií pracoval jako žurnalista, mimo jiné jako pařížský dopisovatel estonských deníků Rahva Hääl a Eesti Päevaleht a jako redaktor vysílání filmových novinek Ffriik Estonské televize a Raadio Ffriik Kuku rádia. V letech 20022005 byl ředitelem Estonské televize, od roku 2005 se plně věnuje filmu.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Režisér[editovat | editovat zdroj]

Jako režisér Ilmar Raag debutoval v roce 1998 akční parodií Tappev Tartu ("Vražedné Tartu"), kterou sám už v době natáčení označil za "nejhorší estonský film". Přes tento přídomek a přes extrémně nízký rozpočet (asi 1000 estonských korun) se film dočkal velké divácké přízně a několika pozitivních kritik.

V roce 2005 režíroval Ilmar Raag televizní drama August 1991 („Srpen 1991“) o událostech spojených s pokusem o pučem v Sovětském svazu v srpnu 1991 a s úsilím Estonců o obnovení suverenity Estonska.

Roku 2007 natočil film Třída (Klass) o problematice hierarchických sociálních vztahů mezi žáky jedné třídy. Film získal dvě ocenění na 42. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary a byl nominován na Oscara jako Nejlepší zahraniční film roku.

Jiné filmové dílo[editovat | editovat zdroj]

Pro své filmy August 1991 a Klass si Ilmar Raag sám napsal i scénář. Kromě toho je autorem scénáře televizního filmu Libahundi needus („Prokletí vlkodlaka“) a scénáře televizní dramatizace divadelní hry Friedricha Dürrenmatta Vana daami visiit („Návštěva staré dámy“).

Výroby svého filmu Klass a filmu Arva Iha Medvědí srdce (Karu süda) se Ilmar Raag účastnil jako producent. Jako konzultant působil při přípravě satiricko-historického filmu Malev ("Domobrana").

Ve snímcích Visions of Europe ("Vize Evropy", 2004) a Viimane öö ("Poslední noc", 2003) vystupoval Ilmar Raag jako herec.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]